Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach wzbogacił się o ultranowoczesny zestaw endoskopowy. Urządzenie marki Olympus 1500 trafiło do placówki tuż przed nowym rokiem i będzie służyć pacjentom szpitalnej Przychodni Przyklinicznej. Jest wyposażone w odpowiednie końcówki, wykorzystywane po kolei w:
- wideoskopii (badanie z użyciem kamery)
- gastroskopii (badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego)
- bronchoskopii (badanie dróg oddechowych)
- kolonoskopii (badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego - jelita grubego)
Zestaw endoskopowy bezie wykorzystywany w diagnostyce schorzeń nowotworowych przewodu pokarmowego. Zastosowanie nowoczesnej technologii ma za zadanie zwiększyć możliwość wykrywania najmniejszych zmian w górnym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego. A to pozwoli na wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości i skuteczniejsze leczenie.
Dzięki zastosowanym w urządzeniu rozwiązaniom wyostrza się widoczność tkanek podejrzanych o obecność zmian złośliwych, patologicznie unaczynionych. Tym sposobem lekarzom będzie łatwiej ocenić źródło krwawienia.
- Zyskaliśmy najnowocześniejszy sprzęt endoskopowy służący do wizualizacji drobnych zmian przednowotworowych, rakowych i drobnych ognisk wznów infiltracji - mówi dr n. med. Małgorzata Błaszczyńska, specjalista gastroenterologii z Pracowni Endoskopii Przychodni Przyklinicznej.
Zestaw endoskopowy został zakupiony z funduszy Ministerstwa Zdrowia w ramach dotacji celowej na zakupy inwestycyjne. Kosztował blisko 670 tys. zł.