Zespół Pieśni i Tańca Śląsk jedzie podbić Japonię. Wystąpią w Tokio, Gifu oraz Kioto

i

Autor: Archiwum Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" jedzie podbić Japonię. Wystąpią w Tokio, Gifu oraz Kioto

Kultura

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" jedzie podbić Japonię. Wystąpią w Tokio, Gifu oraz Kioto

Od 20 do 25 listopada artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" będą występować na scenach w Japonii. Ich dialog taneczny inspirowany muzyką Wojciecha Kilara będą podziwiać mieszkańcy trzech miast z kraju Kwitnącej Wiśni.

Japończycy będą podziwiać Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Intensywny tydzień czeka członków Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Od 20 do 25 listopada śląscy artyści będą występować w Japonii. Wystąpią w Tokio (20-21 listopada), Gifu (22-23 listopada) oraz Kioto (25 listopada). W ramach artystycznej trasy po Kraju Kwitnącej Wiśni odbędą się warsztaty oraz pokazy, które są inspirowane muzyką Wojciecha Kilara. 

Występy łączyć będą repertuar ludowy ze współczesnymi inspiracjami muzycznymi i tanecznymi. Ich autorem jest Michaił Zubkow - choreograf i kierownik baletu Zespołu "Śląsk”, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara, ukazał świat – życie, jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka. Dla wzmocnienia przekazu do spektaklu dodano również wizualizację filmową.

W programie znalazły się choreografie Hanny Chojnackiej, Juraja Kubanki oraz Michaiła Zubkowa. Wśród prezentowanych tańców, Japończycy będą mogli zobaczyć na żywo m.in. polonez z filmu "Pan Tadeusz", "Polka szturchana", "Kujawiaki głuszyńskie" oraz utwory baletowe do muzyki Wojciecha Kilara w choreografii Michaiła Zubkowa - "Preludium" oraz "Exodus". Te ostatnie wykorzystują ludowe inspiracje w tańcu współczesnym. Wśród pieśni można będzie usłyszeć opracowane przez słynnego kompozytora w latach 70. ubiegłego wieku: "Odwiązała mi się", "Nie chodź koło róży".

Zespół "Śląsk" już po raz siódmy wyruszy do Japonii. Po raz pierwszy zatańczyli i zaśpiewali w tym kraju w 2002 roku, potem wyjeżdżali w kolejnych latach: 2004, 2015, 2016 i 2019. W 2020 roku, podczas pandemii, japońska publiczność mogła oglądać polską kulturę w formule online.