W trakcie nastrojowego wieczoru w katowickiej Archikatedrze „Mazowsze" zaprezentuje najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Koncert jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich. Wystąpią soliści, chór i orkiestra „Mazowsza”. Koncert odbędzie się w sobotę, 25 stycznia o godz. 19:00 w Archikatedrze Chrystusa Króla, ul. Plebiscytowa 49A w Katowicach. Wstęp wolny.
„Mazowsze” śpiewa polskie kolędy
Kolędy to utwory tradycyjnie towarzyszące w Polsce świętom Bożego Narodzenia. Jak głosi legenda, pierwszymi kolędami były piosenki, które anioły śpiewały nad żłobem nowo narodzonemu Jezusowi. Kolędy tak mocno wrosły w polską tradycję, że dziś trudno byłoby wyobrazić sobie bez nich Boże Narodzenie. Najbardziej znane polskie kolędy ściśle splatają się z historią naszego kraju. Autorstwo W żłobie leży przypisywane jest zwyczajowo polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze, a słowa śpiewane są one do melodii poloneza koronacyjnego króla polskiego Władysława IV.
Słowa Bóg się rodzi napisane zostały przez słynnego polskiego poetę i pamiętnikarza epoki Oświecenia Franciszka Karpińskiego. Również i w tym przypadku w warstwie muzycznej wyraźnie słyszalne są rytmy najważniejszego z polskich tańców narodowych – poloneza. Twórcami kolęd byli także wybitni polscy poeci, między innymi Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a także kompozytorzy Zygmunt Noskowski, Feliks Nowowiejski oraz, jeszcze w XX wieku, Witold Lutosławski. Jedną z najpiękniejszych polskich kolęd Lulajże Jezuniu w jednym ze swoich utworów, Scherzu h-moll op.20 wykorzystał Fryderyk Chopin
W repertuarze Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” kolęd po prostu nie mogło zabraknąć!
Mazowsze – historia i współczesność
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” ma dziś za sobą już 70 lat działalności scenicznej. Okrągłą rocznicę powstania obchodził w 2018 roku. Dziś otwiera kolejną dekadę swojego istnienia i stawia czoła nowym wyzwaniom! Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar grupy rozszerza się stopniowo od pierwszych chwil jego istnienia. Dziś znajdują się w nim sceniczne opracowania folkloru 42 regionów z całej Polski.
Więcej informacji o koncercie znajdziecie tutaj.
Artykuł sponsorowany