Lepiej późno niż wcale. Władze Bielska-Białej podjęły decyzję o uhonorowaniu wybitnego kompozytora Zbigniewa Preisnera. 21 listopada na sesji bielskiej rady ma odebrać tytuł honorowego obywatela Bielska-Białej. Radni w uzasadnieniu uchwały honorującej kompozytora wskazali, że Preisner jest "jednym z najbardziej utalentowanych i najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie".
Przyznanie tytułu honorowego obywatela wybitnemu artyście, światowej sławy kompozytorowi, laureatowi prestiżowych nagród filmowych i muzycznych, stanowi wyraz uznania dla jego wielkiego talentu i niezwykłych osiągnięć twórczych
– podkreślił naczelnik wydziału kultury i promocji urzędu miejskiego Przemysław Smyczek.
Zbigniew Preisner urodził się w Bielsku-Białej
O pochodzeniu kompozytora nie wszyscy wiedzą. Zbigniew Preisner urodził się 20 maja 1955 jako Zbigniew Kowalski, a gdy miał 10 lat przeniósł się z rodzicami do wsi Brzana koło Bobowej w powiecie gorlickim, gdzie ukończył szkołę podstawową. W liceum zaczął grać na fortepianie i komponować, ale nie ukończył żadnej szkoły muzycznej. Był samoukiem, odtwarzającym muzykę ze słuchu.
Nazwisko Zbigniew Preisner przyjął od swojej żony Ewy, krakowskiej artystki i malarki.
Zbigniew Preisner utalentowany samouk
Talent kompozytorski odkrył w nim w 1977 roku Zygmunt Konieczny, który namówił go do komponowania piosenek dla Piwnicy pod Baranami w Krakowie. To tam Zbigniew Preisner zamieszkał po maturze, gdzie studiował historię i filozofię. Następnie współpracował z Teatrem Starym i wreszcie przełomem było zetknięcie z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim. Stworzyli wspólnie cykl "Dekalog", film "Podwójne życie Weroniki" oraz trylogię "Trzy kolory".
Kim jest Zbigniew Preisner
Zbigniew Preisner jest twórcą utworów do około 80 filmów, przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych. Należy do Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Współpracował z najlepszymi polskimi i zagranicznymi reżyserami. Trzykrotnie został uznany za Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles: w 1991, 1992 i 1993 roku.
W 1994 roku Zbigniew Preisner zdobył Cezara - nagrodę Francuskiej Akademii Filmowej za muzykę do filmu "Trzy kolory. Czerwony", a w 1995 za kompozycję do filmu "Elisa". Był dwukrotnie nominowany do Złotego Globu - nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.
Zbigniew Preisner wyróżniony został również Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Gloria Artis.
Ostatnim wyróżnieniem jest honorowe obywatelstwo gminy Bobowe, w której się wychował.