Załamanie pogody nad Śląskiem. Ostrzeżenie IMGW. Zbliża się niż genueński

Jeszcze dzisiaj, w poniedziałek 7‬ lipca, w części województwa śląskiego prognozowane są silne opady deszczu, a nawet gradu. To jednak dopiero przedsmak tego, co ma nastąpić, bowiem w kolejnych dniach nad regionem i południem Polski przetoczy się niż genueński. Ten sam, który rok temu doprowadził do powodzi w kilku województwach.

Załamanie pogody nad Śląskiem. Ostrzeżenie IMGW. Zbliża się niż genueński

i

Autor: Archiwum/ Materiały prasowe Załamanie pogody nad Śląskiem. Ostrzeżenie IMGW. Zbliża się niż genueński

Pogoda w Śląskiem w poniedziałek, 7‬ lipca 

Ten tydzień w województwie śląskim, jak i w całej Polsce, ma być zimny i deszczowy. Tylko na poniedziałek zapowiadane są przez IMGW burze, którym miejscami mają towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. W niektórych miejscach ma też spaść grad. Ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim Beskidów, a dokładniej powiatów:  bielskiego, Bielsko-Biała, cieszyńskiego iżywieckiego. 

Silne opady mogą spowodować wystąpienia gwałtownych wzrostów stanów wody. Ostrzeżenie dotyczy  zlewni Małej Wisły oraz Soły do kaskady zbiorników i przyrzecza Wisły w województwie śląskim. Z tego względu lokalnie mogą wystąpić podtopienia. 

Niż genueński nad Śląskiem. Czy grozi nam powódź?

Niestety, poniedziałkowa prognoza pogody to dopiero początek. Już od wtorku nad Polskę nadciągnie groźny niż genueński, który może przynieść intensywne opady deszczu, lokalne podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców wielu regionów kraju. Szczególnie zagrożenie dotyczy południa Polski. To ten sam typ układu niskiego ciśnienia, który doprowadził do katastrofalnych powodzi w 1997 i 2024 roku. Choć obecnie nie ma jeszcze jednoznacznych prognoz wskazujących na podobny scenariusz, synooptycy są zgodni - sytuacja może być poważna.

Największe ulewy spodziewane są w środę i czwartek. Lokalnie mogą przekroczyć 90 mm.

Sytuacja jest dynamiczna i niebezpieczna. Zagrożenie intensywnymi opadami dotyczy przede wszystkim południa kraju, centrum i wschód. Planowane są ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia - podkreśla Agnieszka Prasek, rzecznik IMGW.w

IMGW wciąż analizuje dane z modeli numerycznych, które wskażą dokładną lokalizację i intensywność zjawisk. Wszystko zależy od usytuowania niżu i tego, jak długo pozostanie on nad Polską. Jak zaznacza rzecznik: Od wtorku do czwartku sumy opadów jakich się spodziewamy nawet mogą dochodzić do 200 mm. Grunt jest wysuszony, a deszcz, który na ziemię spadnie nie będzie miał możliwości wchłonąć, dlatego może lokalnie dochodzić do wezbrań, podtopień.

Szczególne zagrożenie może wystąpić w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Na ten moment mocno zagrożone są m.in. Kotlina Kłodzka i inne rejony, gdzie w ubiegłym roku wystąpiła powódź. 

W wytypowanych przez IMGW regionach może dojść do gwałtownych wezbrań rzek, podtopień i problemów komunikacyjnych. Na suchym i zasklepionym gruncie woda nie będzie miała możliwości wsiąkać.

Powódź w Czechowicach-Dziedzicach przyszła nocą. Mieszkańcy Zabrzega sami się ewakuowali

Ostrzeżenia, prognozy i alerty

W IMGW nikt nie ukrywa, że najbliższe dni będą intensywne ze względu na pogodę, dlatego zalecane jest codzienne śledzenie komunikatów na stronie IMGW. Warto również śledzić media społecznościowe instytucji oraz lokalne komunikaty kryzysowe.

MGW apeluje do mieszkańców zagrożonych terenów o zachowanie czujności. W najbliższych dniach należy regularnie sprawdzać aktualne ostrzeżenia pogodowe i unikać niepotrzebnych podróży.

Śląsk Radio ESKA Google News