Zagłębiowski Szlak Kobiet

i

Autor: Stowarzyszenie Aktywne Kobiety Zagłębiowski Szlak Kobiet

Zagłębiowski Szlak Kobiet w Sosnowcu wzbogaci się o kolejnych 15 szyldów. W planach jest też aplikacja na telefon, e-book oraz przeszkoleni przewodnicy

2021-08-31 13:08

Zagłębiowski Szlak Kobiet - Stacja Sosnowiec to inicjatywa, która ma przypominać, że historia miasta to nie tylko mężczyźni. Docelowo 40 kobiet, które zasłużyły sobie na pamięć mieszkańców Sosnowca ma znaleźć swoje miejsce na specjalnych szyldach w przestrzeni miejskiej. Mieszkańcy w ten sposób mają poznać artystki, działaczki dobroczynne, czy przedsiębiorczynie, które odegrały ważną rolę w życiu miasta.

Na razie szyldów pojawiło się siedem. Możemy na nich poznać m.in. aktorkę Polę Negri, działaczkę dobroczynną Klarę Dietel, przedsiębiorczynię Wandę Telakowską, czy działaczkę Ruchu Oporu Michalinę Konieczną.

Szlak sosnowiecki składa z czterech tematycznych tras spacerowych. W 2018 r. zainaugurowano powstanie dwóch pierwszych. Trasę „A”– artystki, aktorki zainaugurowała Pola Negri. Szyld ze zdjęciem aktorki usytuowany przed sosnowieckim dworcem, sfinansowany został ze środków sponsorów.

Druga trasa to Trasa ”D”– działaczki dobroczynne. Trasę otworzyła Klara Dietel – żona przedsiębiorcy sosnowieckiego, organizatorka jadłodajni dla biednych robotników. Szyld Klary Dietel powstał ze środków Gminy Sosnowiec. Dzięki środkom uzyskanym w 2019 r. w ramach aplikacji złożonych na konkursy ogłoszone przez samorząd Gminy Sosnowiec i samorząd województwa śląskiego, zawieszono kolejnych 5 szyldów na kolejnych trasach.

Trasa ”P” to – przedsiębiorczynie – Wanda Telakowska, organizatorka polskiego wzornictwa przemysłowego, której nie istniejący już zakład „WANDA”, zawdzięczał swoją nazwę; Helena Rzadkiewiczowa- założycielka 7 klasowej Szkoły Realnej dla dziewcząt i Małgorzata Woźniak – założycielka pierwszej w Sosnowcu Odlewni Stali.

Trasę „O” – działaczki ruchu oporu otworzyły: Michalina Konieczna – ur. w 1896 roku w Sosnowcu, działaczka społeczna, członkini Związku Orła Białego i łączniczka Armii Krajowej, rozstrzelana w 1942 roku w Oświęcimiu i Anka Kowalska – pisarka, działaczka opozycyjna w okresie PRL.

Przystanki na trasach tworzą nowoczesne i atrakcyjne instalacje w postaci przeźroczystych, prostokątnych, dwustronnych bilboardów ze zdjęciem naturalnej wielkości osoby, biogramem z jednej strony i informacją o związkach osoby z miejscem – drugiej. Zawieszone są na gminnych słupach energetycznych, na bezpiecznej wysokości.

W tej chwili Muzeum Schoena w Sosnowcu zajęło się opracowywaniem biogramów 15 kolejnych ważnych kobiet w życiu Sosnowca.

- Oprócz szyldów, które zawisną w przestrzeni miejskiej będzie jeszcze publikacja elektroniczna. Będzie też aplikacja na telefon. W niedzielę będzie można wybrać się z rodziną na rowery i przejechać trasą, a aplikacja będzie opowiadała o sosnowiczankach. Ponadto w ramach projektu zaplanowałyśmy szkolenia dla 10 multiplikatorów, czyli takich przewodników po szlaku - powiedziała nam Halina Sobańska ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

Z kolejnych szyldów, które pojawią sie na ulicach Sosnowca dowiedzieć się będzie można więcej np o organizatorce działań dobroczynnych Fanny Lapmrecht oraz o nauczycielce Maryli Kondrackiej, która prowadziła „bibliotekę w plecaku". Na szyldach pojawi też Józefa Siwikowa, której pensja dała początek dzisiejszemu liceum im. Emilii Plater.

Planuje się, że docelowo na czterech Trasach Szlaku rozmieszczonych zostanie ok. 40 bilboardów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"