Zagłębiowski Park Sportowy opóźniony
Oficjalne otwarcie kompleksu trzech nowych aren sportowych pod nazwą Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu Zagórzu nastąpi dopiero wiosną 2023 r. To bardzo przykra wiadomość dla mieszkańców nie tylko Sosnowca.
Początkowo zakończenie budowy było przewidziane na maj tego roku i niektórzy mieszkańcy już zastanawiali się, jak wyglądać będzie ceremonia otwarcia. Proponowano nawet gwiazdy muzyczne, które miałyby wystąpić na uroczystości i typowano kluby piłkarskie, które mogłyby zagrać z Zagłębiem Sosnowiec mecz otwarcia.
Niestety te plany trzeba przesunąć na przyszły rok. Stadion piłkarski, lodowisko i hala sportowa wchodzące w skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu będą gotowe w czwartym kwartale 2022 roku.
- Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się rozegrać mecz, jeśli nie ligowy to może chociaż towarzyski – powiedziała prezes ZPS Karina Skowronek.
Prezes Skowronek wyjaśniła, że dla zabezpieczenia realizacji obiektów ZPS przed skutkiem wzrostu cen oraz z powodu konieczności wykonania dodatkowych prac, zapadła decyzja o połączeniu etapu budowlanego z etapem wyposażenia, co pozwoli oddać obiekty do końca roku. Oficjalne otwarcie zaplanowano na wiosnę 2023.
- Nie bez znaczenia są oczywiście niekorzystne czynniki makroekonomiczne i sytuacja na rynku wywołana konfliktem zbrojnym i nałożonymi sankcjami. Mierzymy się każdego dnia z trudnościami, jakie występują na rynku budowlanym – dodała prezes.
Nowy stadion w Sosnowcu czeka na dokończenie
Zdaniem prezes Kariny Skowronek, najbardziej zaawansowana w budowie jest hala sportowa. Gotowa jest w 96 procentach.
Stadion sportowy, na który tak czekają kibice piłkarscy i samo zawodnicy 1. ligowego Zagłębia Sosnowiec gotowy jest w 86 proc. Piłkarze i kibice już żegnali się ze swoim starym Stadion Ludowym, jednak wygląda na to, że nieco przedwcześnie i nowy sezon rozpoczną na dawnym obiekcie. Co prawda na stadionie zamontowane są siedziska na widowni, położona murawa i ostatnio montowane oświetlenie, jednak do wykończenia pozostało całe zaplecze techniczne.
Lodowisko gotowe jest w 74 proc., a zagospodarowanie terenu – w 69 proc. Ostatnio wyasfaltowano drogę dojazdową do parkingów.
- Na stadionie piłkarskim realizujemy głównie prace końcowe związane z montażem oświetlenia murawy, montażem konstrukcji drugorzędnych tj. barierki, balustrady no i oczywiście roboty wykończeniowe: kafelkowanie, tynkowanie, malowanie, wykonanie posadzek, montaż sufitów akustycznych, biały montaż, tynkowanie budynków pod trybunami. Przed nami jeszcze montaż ogrodzenia zewnętrznego, a następnie wyposażenie obiektu - tłumaczy prezes Karina Skowronek.
W hali sportowej będzie jeszcze układana drewniana podłoga (treningowa już ją ma), trwa montaż składanych trybun i prace w przestrzeni komercyjnej.
Na lodowisku zaplanowano jeszcze m.in. montaż krzesełek i band hokejowych.
Skąd pieniądze na budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego?
Prezes Skowronek podkreśla, że pandemia i inflacja nie wpłynęły na koszty budowy przez ZPS, bowiem umowy o roboty budowlane oparte były na wynagrodzeniu ryczałtowym, stąd zmiany cen materiałów itp. są ryzykiem wykonawcy.
Umowa na budowę stadionu opiewała 147,9 mln zł brutto, hali 66,4 mln, a lodowiska - 64,9 mln.
Spółka ZPS pozyskała kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego zabezpieczając realizację inwestycji ze środków zewnętrznych. Na razie nie dostała dotacji w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. pap