Organizatorem konkursu na najlepsze inwestycje samorządowe było Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 28 projektów. W skład jury weszli samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie, eksperci i urzędnicy. Oceniali oni zgłoszenia pod względem rozmachu inwestycji w odniesieniu do możliwości budżetowych samorządu. Pod lupą znalazły się także walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo czy współpraca z lokalną społecznością.
Na liście 10 najlepszych inwestycji komunalnych 2023 w Polsce znalazła się Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku. Był to jedyny obiekt poprzemysłowy wśród laureatów konkursu.
Podczas uroczystej gali w Katowicach nagrodę odebrał osobiście prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Top 10 inwestycji samorządowych w Polsce. Pozostali laureaci konkursu
Pozostali laureaci konkursu na najlepsze inwestycje samorządowe w Polsce:
- Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze,
- ArcelorMittal Park w Sosnowcu,
- Fotowoltaika na obiektach użyteczności publicznej w powiecie dzierżoniowskim,
- Nowa Huta Przyszłości w Krakowie,
- Most w Milsku,
- Planetarium – Śląski Park Nauki,
- Promenada alei Nadmorskiej w Kołobrzegu,
- Przebudowa infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich,
- Zespół Oświatowy w Rzeszowie.
Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku
Rewitalizacja obiektu w Rybniku-Niewiadomiu była jedną z priorytetowych inwestycji miasta. Projekt udało się zrealizować w dużej mierze dzięki funduszom unijnym. Realizacja kosztowała ponad 27 mln zł, z czego 16 mln zł pozyskano z Unii Europejskiej. Obiekt został oddany do użytku w czerwcu zeszłego roku.
W Zabytkowej Kopalni Ignacy możemy zobaczyć, jak pracuje maszyna wyciągowa i obejrzeć wystawę multimedialną "Wiek pary" poświęconą silnikowi parowemu. Ponadto na terenie obiektu znajduje się SOWA - strefa odkrywania, wyobraźni i aktywności, która jest sygnowana marką Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dla zwiedzających przygotowano również punkt widokowy w miejscu dawnej wieży wodnej, plac zabaw i ogród doświadczeń.
- Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej Kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zadbany zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.