Zabytkowa elewacja przy ul. Kwietniewskiego w Bytomiu nie stoi już sama
W ubiegłym roku w Bytomiu, przy ul. Kwietniewskiego, rozebrano kamienicę, która nie była w najlepszym stanie technicznym. Została tylko zabytkowa ściana frontowa z początku XX wieku, którą udało się odrestaurować. Niebawem ten fragment centrum Bytomia zmieni się nie do poznania. A to wszystko za sprawą realizowanego unijnego projektu.
Przypomnijmy, że według założeń projektu architektonicznego przestrzeń przy ul. Kwietniewskiego 11-15 zyska zielony, rekreacyjny charakter. W tym miejscu powstanie bowiem miejsce integracji społecznej. W inwestycję będzie wkomponowana wspomniana zabytkowa ściana frontowa kamienicy. Obiekt będzie oświetlony, a także wyposażony w monitoring.
Obecnie trwa montaż stalowej konstrukcji, na której oprze się nowo powstająca szklana pierzeja. Widać to na poniższych zdjęciach:
- Obecnie jesteśmy w trakcie zwożenia i montażu poszczególnych elementów. Jednocześnie trwa także niwelacja terenu i przygotowywanie go do dalszego zagospodarowywania - wymienia, cytowany przez stronę internetową bytomskiego magistratu, Krzysztof Grzelczak, pełnomocnik zarządu KBP BWI Polska, czyli firmy, który odpowiada za cały projekt.
Kiedy natomiast dobiegnie końca montaż stalowych prefabrykatów, rozpocznie się kolejny etap inwestycji - ten związany z zakładaniem przeszkleń. Szklana fasada będzie oddzielała strefę rekreacji od ulicy (przebiega tu przecież droga krajowa DK94).
Po wyburzonych kamienicach w tej okolicy do dyspozycji jest 1800 metrów kwadratowych pustych przestrzeni, które zostaną zagospodarowane. Powstanie tu siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw dla rożnych grup wiekowych, stanowiska szachowe i elementy małej architektury. Nie zabraknie też zieleni. Charakterystycznym elementem ma być ponadto zielony labirynt, który pojawi się na ostatnim etapie realizacji projektu.
Otwarcie zrewitalizowanej przestrzeni planowane na jesień tego roku.