XV-wieczny kościół w województwie śląskim odnowiony. To przepiękny zabytek architektury sakralnej. Wnętrze zachwyca

i

Autor: Sołectwo Łaziska XV-wieczny kościół w województwie śląskim odnowiony. To przepiękny zabytek architektury sakralnej. Wnętrze zachwyca

Architektura

Drewniany kościół z XV-wieku odzyskał blask. To jeden z najpiękniejszych kościołów w Śląskiem

2024-11-23 8:56

Zakończyły się prace restauratorskie i konserwatorskie w kościele pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach. W zabytkowym, XV-wiecznym kościele odrestaurowano m.in. ambonę, malowidła na stropie czy dwa boczne ołtarze. Obiekt znajdujący się na terenie gminy Godów jest dumą mieszkańców.

Zabytkowy kościół w Łaziskach to prawdziwa perła Śląska

Drewniany kościół należący do parafii Wszystkich Świętych w Łaziskach w gminie Godów jest chlubą regionu. Zaliczany jest do najcenniejszych, drewnianych budowli sakralnych nie tylko w skali województwa śląskiego, ale i całego kraju. Obiekt został wzniesiony w XV wieku. 

Charakterystyczną cechą budowli jest jej strzelistość nadająca kościołowi gotyckie kształty. Do stylu tego nawiązuje także ośmioboczny słup drewniany, postawiony w środku nawy i przypominający tego rodzaju konstrukcje podtrzymujące sklepienie w gotyckich kościołach murowanych. Orientowana budowla ma konstrukcję zrębową. Nawa posiada plan zbliżony do kwadratu, zaś węższe od niej prezbiterium jest zamknięte trójbocznie. Do niego dobudowano murowaną zakrystię. Wieża, przylegająca do nawy, posiada konstrukcje słupową. Ponad izbicą wieży znajduje się ośmioboczny, cebulasty hełm pokryty gontem. Pokrywa on także stromo nachylony dach budowli, który nad nawą zwieńczony jest sygnaturką. Kościół otoczony jest sobotami - czytamy w bogatym opisie na stronie parafii. 

Nie tylko sam obiekt jest wyjątkowy, ale także jego wnętrze. Jego wyposażenie ma głównie charakter barokowo-rokokowy. Ołtarz główny stanowi przeróbkę dawnego tryptyku z XVI w. Jego centralną częścią jest figurka Madonny z Dzieciątkiem. Zawieszone obok tablice, stanowiące niegdyś skrzydła tryptyku, posiadają na awersach rzeźby czterech świętych: Katarzyny, Małgorzaty, Barbary i Doroty. Na rewersach tablic znajdują się malowidła świętych: Mikołaja, Edwarda, Wawrzyńca i Sebastiana.

Jednym z elementów wystroju jest... wyrwa w ścianie, która powstała w wyniku uderzenia pocisku artyleryjskiego, który wpadł do wnętrza kościoła podczas wojny w 1945 r, ale nie wybuchł. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wyrwę, zasłonięto szybą z symbolem Opatrzności Bożej. Pośród innych elementów wyposażenia warto zwrócić uwagę na drewniana chrzcielnicę z XVIII w. oraz XVII-wieczną ambonę.

Wnętrze kościoła odrestaurowano. Wygląda jeszcze piękniej

Choć drewniany kościół ma już kilkaset lat, to cały czas jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Jak wyjaśnia wójt gminy Godów, Mariusz Adamczyk, to głównie zasługa mieszkańców Łazisk i tutejszej parafii. 

Kościół w Łaziskach jest niewątpliwie naszą perłą i chlubą, choć myślę, że nie tylko naszą - podkreśla wójt dodając, że kościół w Łaziskach jest niezwykle cennym zabytkiem i elementem kultury materialnej. 

Stąd też gmina włączyła się w pozyskanie środków na odrestaurowanie i i prace konserwatorskie w środku kościoła pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy całkowicie odnowiono dwa boczne ołtarze, które datowane są na przełom XIX i XX wieku - ołtarz św. Antoniego oraz św. Barbary, odrestaurowano pochodzącą z pierwszej połowy XVIII w., niezwykle cenną ambonę z dekoracyjnym koszem i baldachimem, odnowiono malowidła na stropie przedstawiające m.in. postacie świętych: Wojciech i Józefa oraz Jadwigi i Agnieszki, które powstały w 1949 roku. Wszystkie prace zrealizowano za 500 tys. zł pozyskanych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład. 

Efekt prac możecie zobaczyć w poniższej galerii

To nie koniec prac w kościele pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach. Wiosną zrealizowane zostaną jeszcze prace restauratorskie filaru podtrzymującego strop, których - ze względu na niską obecnie temperaturę panującą w kościele - nie można było dokończyć w tym roku. 

Quiz wiedzy o wsi. Czy wiesz co to jest loch, ganek i spichlerz?

Pytanie 1 z 10
Co to jest loch?
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: