Zgromadził ok. 40 tys. autografów. Kolekcja kilkuset z nich znajduje się na wystawie w gliwickiej cechowni
Marek Węgorzewski, mieszkaniec Knurowa, przez 32 lata zgromadził około 40 tysięcy autografów. Niektóre w kolekcji są wyjątkowe i właśnie ponad 500 najcenniejszych można aktualnie oglądać na wystawie w Gliwickim Centrum Naukowo-Technologicznym Cechownia przy ul. Bojkowskiej 35a.
„Pierwszy autograf otrzymał od piłkarza Jana Furtoka, 12 lutego 1992. Miał wtedy 9 lat. Od tamtej pory zbierał podpisy piłkarzy, pod koniec lat dziewięćdziesiątych w kolekcji pojawiły się autografy sportowców innych dyscyplin, a także polityków, aktorów, muzyków, dziennikarzy, noblistów czy osób powszechnie znanych" - czytamy w opisie organizatorów wystawy.
Autografy na wystawie są podzielone na kategorie: sportowcy, aktorzy, muzycy, laureaci Nagrody Nobla, koronowane głowy państwa oraz autografy nietypowe, np. ostatniej pasażerki Titanica, pielęgniarki, która opatrywałą prezydenta Kennedy'ego czy kobiety, która uszyła flagę amerykańską zatkniętą na Księżycu przez Armstronga w 1969 r.
Banderas, Trump, Pele, Allen - na wystawie autografy największych sław
Najcenniejszy w kolekcji jest autograf Jana Pawła II. Są też inne podpisy od takich osób, jak: Kirk Douglas, Donald Trump, Sean Connery, Daniel Craig, Woody Allen, Antonio Banderas, czy bohaterowie serialu Dynastia Joan Collins i John Forsythe. Jest też muzyk Iggy Pop, pisarz Dan Brown, kardynał Joseph Ratzinger, czyli późniejszy papież Benedykt XVI, Pele, Roger Moore czy Mirosław Hermaszewski.
- Dokumentuję czasy, w których żyjemy – tak mówi o sobie, swojej pasji pan Marek, na co dzień pracujący jako listonosz.
Marek Węgorzewski nie kupuje i nie wymienia autografów, co powoduje, że wszystkie, które znalazły się w kolekcji, zostały zebrane osobiście, bądź korespondencyjnie. To pasjonujące hobby, które wymaga cierpliwości, systematyczności i nakładów finansowych, ale daje wiele satysfakcji.
Wystawa znajduje się w holu cechowni na pierwszym piętrze. Potrwa do końca marca.