Wyjątkowa moneta z Kopcem Wyzwolenia. Kiedy będzie można ją dostać?

i

Autor: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Piekary Śląskie

Wyjątkowa moneta z Kopcem Wyzwolenia. Kiedy będzie można ją dostać?

Narodowy Bank Polski poinformował, że 28 maja będzie można wymienić 5-złotówkę na pamiątkową monetę upamiętniającą 80-lecie usypania Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

Wyjątkowa moneta z Kopcem Wyzwolenia. Można ją zdobyć

W niedzielę, 28 maja (czyli w ten sam dzień, w którym odbędzie się pielgrzymka mężczyzn) w godz. 8-14 przed budynkiem Urzędu Miasta przy ul. Bytomskiej w Piekarach Śląskich będzie można wymienić 5-złotówkę na pamiątkową monetę upamiętniającą 80-lecie usypania Kopca Wyzwolenia. Tego dnia, jak informuje Narodowy Bank Polski, będzie można zakupić banknot kolekcjonerski z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

Wyjątkowa moneta z Kopcem Wyzwolenia. Kiedy będzie można ją dostać?

i

Autor: NBP

Moneta z Kopcem Wyzwolenia powstała w ramach serii "Odkryj Polskę". Pierwotnie wyemitowana została w listopadzie 2019 roku w nakładzie ponad 1 mln sztuk. Na rewersie pięciozłotowej monety znajdują się stylizowane wizerunki: Kopca Wyzwolenia oraz fragmentu koła szybowego z kopalni "Julian". Projektantem awersu jest Dobrochna Surajewska, natomiast rewersu - Grzegorz Pfeifer. Wykonana została z miedzionikielu oraz brązu aluminiowo-niklowego.

Kopiec Wyzwolenia został usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń, a także 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Dzięki temu stał się symbolem walki o polskość i powstańców śląskich. Stanowi najwyższy punkt w granicach miasta i położony jest w zachodniej części centrum Piekar Śląskich.

NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/