Województwo Śląskie chce przejąć kontrolę nad lotniskiem w Pyrzowicach kosztem Węglokoksu

i

Autor: Archiwum Województwo Śląskie chce przejąć kontrolę nad lotniskiem w Pyrzowicach kosztem Węglokoksu

Wydarzenia

Województwo Śląskie chce przejąć kontrolę nad lotniskiem w Pyrzowicach kosztem Węglokoksu

2025-01-21 7:29

Zarząd województwa śląskiego na poniedziałkowym posiedzeniu sejmiku przyjął projekt uchwały dotyczący przejęcia kolejnych udziałów w spółce GTL, dzięki czemu uda się przejąć pełną kontrolę nad ciągle rozwijającym się lotniskiem.

Władze Śląska przejmą kontrolę nad Katowice Airport? 

Wiele wskazuje na to, że dojdzie do zmiany podmiotu mającego pełną kontrolę nad tym, co dzieje się na i wokół lotniska w Pyrzowicach. Dynamicznie rozwijający się obiekt może być w niedalekiej przyszłości zarządzany przez Województwo Śląskie. W poniedziałek, w czasie sesji sejmiku śląskiego, podjęto uchwałę popierającą działania zarządu województwa zmierzające do nabycia przez Województwo Śląskie od spółki Węglokoks S.A. akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. z siedzibą w Katowicach. Na ten moment Województwo Śląskie posiada 34,883 procent udziałów, Węglokoks SA ma natomiast 42,492 procent udziałów. Pozostałe należą do Polskich Portów Lotniczych, które mają 17,304 udziałów oraz Gminy Katowice, która ma w udziale 4,891 procent akcji.

Gdyby więc doszło do odkupienia akcji od Węglokoksu, zarządzanie lotniskiem w Pyrzowicach przejęłoby województwo śląskie. 

Uchwała w sprawie poparcia działań zmierzających do nabycia akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego to ważny moment dla województwa i samego lotniska, które staje się jedną z wizytówek regionu. Dzieje się to w bardzo ważnym momencie dla portu lotniczego Katowice Airport. Ubiegły, 2024 rok był najlepszym w całej historii lotniska. Obsłużono w sumie aż 6,39 miliona pasażerów, co nie tylko umacnia pozycję lotniska. Liczby uświadamiają, że nasze lotnisko staje się coraz popularniejsze, a jego oferta z każdym miesiącem jest coraz bogatsza - podkreślił w czasie sejmiku Wojciech Saługa, marszałek województwa. 

Węglokoks ma inne priorytety

Cała operacja nie byłaby możliwa, gdyby sam Węglokoks SA nie zwrócił się wcześniej do akcjonariuszy o złożenie ofert na nabycie akcji GTL. Powód? Jak tłumaczy Tomasz Ślęzak, prezes zarządu Węglokoksu, ma to być "strategiczna relokacja kapitału w te segmenty działalności, które w perspektywie inwestycyjnej dają większe możliwości tworzenia wartości dla Grupy Kapitałowej Węglokoks". Ponadto dalszy rozwój infrastruktury lotniskowej wymaga kolejnych nakładów i wkładu własnego, a jak powszechnie wiadomo, branża górnicza ma własne problemy i mało prawdopodobne jest, aby Węglokoks było stać na duży wkład własny w dalszy rozwój Katowice Airport. 

Na ten moment nie wiadomo, ile będzie wynosić transakcja między województwem śląskim a Węglokoksem. Nie wiadomo też, kiedy dojdzie do samej transakcji, ale pierwszy krok w jej stronę został właśnie postawiony. 

Lotnisko w Pyrzowicach - łakomy kąsek dla akcjonariuszy

Katowice Airport to dzisiaj jeden z najszybciej rozwijających się lotnisk w tej części Europy. Ubiegłoroczny rekord dotyczący ilości obsłużonych pasażerów, który wyniósł 6,39 miliona, w tym toku prawdopodobnie zostanie pobity. Zresztą wraz ze śmiałymi planami idą też inwestycje. Przyjęto Plan Generalny, niezwykle istotny dokument, w którym ujęte są plany inwestycyjne rozpisane aż do 2043 roku. - Dokument zawiera między innymi zaktualizowane prognozy ruchu lotniczego, informacje na temat przepustowości infrastruktury zarówno w obszarze terminali, jak i pola ruchu naziemnego, jak droga startowa, drogi kołowania i płyty postojowe. Poruszone są w nim również zagadnienie ekonomiczno-finansowe dotyczące obecnej, jak i planowanej sytuacji spółki zarządzającej katowickim lotniskiem. Znajduje się w nim także koncepcja zapewnienia służb żeglugi powietrznej oraz koncepcja rozwoju przestrzennego wraz z zagospodarowaniem stref wokół lotniska - mówi Wojciech Saługa. 

Część inwestycji jest aktualnie realizowanych, bądź oddanych do użytku, jak nowy parking na 757 miejsc postojowych. Parking P4 co ważne, zlokalizowany jest przy rondzie, które powstało w trakcie budowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 913 z linią kolejową nr 182.Rozpoczęła się także budowa multimodalnego węzła do przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową, dużego projektu wartego ponad 117 mln zł. 

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: