W poniedziałek, 30 stycznia 2023 r., na sesji sejmiku śląskiego, radni przyjęli uchwałę, która umożliwia poszerzenie współpracy z brazylijskim regionem Parana. Według uchwały współpraca ze stanem Parana wpisuje się w ramy inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego.
Parana to piąty najbogatszy stan Brazylii i drugi pod względem konkurencyjności. Również dla inwestorów z Parany woj. śląskie stanowi najbardziej atrakcyjny i pożądany region wśród rynków wschodzących w Europie – napisano w uchwale.
Wcześniejsza współpraca woj. śląskiego ze stanem Parana
W lutym 2022 r. województwo śląskie i stan Parana podpisały umowę partnerską w zakresie współpracy międzyregionalnej w ramach europejskiego programu IURC-Ameryka Łacińska (International Urban and Region Cooperation - Program Międzynarodowej Współpracy Miejskiej i Regionalnej) na okres 18 miesięcy.
Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski mówił w trakcie poniedziałkowej sesji, że jest to europejski program sieciowania regionów o podobnym potencjale. Podkreślił, że w regionie jest już prowadzony przez Uniwersytet Śląski „BraSilesia” - polsko-brazylijski akcelerator, mający wspierać polskie i brazylijskie startupy oraz firmy sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
W ramach akceleratora w trwającym już programie "BraSilesia" organizatorami ze strony polskiej są: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A, fundusz Invento VC oraz SPIN-US (Spółka celowa Uniwersytetu śląskiego). Ze strony brazylijskiej są to tecnoPARQ Universidade Federal de Viçosa oraz stan Parana, reprezentowany przez General Superintendence of Economic and Social Development Department. Na chwile obecną patronem Brasilesii jest Ambasada Brazylii w Warszawie a nasze działania są wspierane przez Ministerstwo ds. Rozwoju i Technologii (Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej).
W ramach programu IURC odbyła się oficjalna wizyta przedstawicieli woj. śląskiego z marszałkiem Chełstowskim w Paranie oraz wizyta studyjna przedstawicieli stanu Parana w województwie śląskim. Zorganizowano szereg spotkań tematycznych online w zakresie dalszej współpracy instytucji naukowych i przedsiębiorców z Polski i Brazylii.
W trakcie realizacji tego projektu zrodziła się wola obu stron do pogłębienia współpracy w dłuższym horyzoncie czasowym w ramach sformalizowanego partnerstwa regionalnego – czytamy w uzasadnieniu.