Wirtualny spacer po kopalni. Jastrzębska Spółka Węglowa stworzyła niezwykłą aplikację

2022-11-09 20:24

Dzięki specjalnej aplikacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej każdy może poczuć się jak górnik. Program cieszy się popularnością - w ciągu 7 miesięcy skorzystało z niego 28 tysięcy użytkowników.

Aplikacja "Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 360°" została udostępniona szerokiej publiczności w marcu tego roku. Można z niej korzystać na komputerze oraz urządzeniach mobilnych, takich jak telefon czy tablet. Każdy użytkownik ma okazję wcielić się w rolę górnika i zobaczyć, jak naprawdę wygląda "szychta".

Program umożliwia kilkugodzinny, wirtualny spacer po wszystkich zakładach należących do JSW. Lista miejsc, które możemy zwiedzić, jest dość bogata. Znajdują się na niej m.in. cechownia, łaźnia łańcuszkowa, kolej podziemna, ściana i przekop. Użytkownik ma możliwość zjechać windą z górnikami, a nawet uczestniczyć w pracy na "przodku". Dzięki temu każdy chętny ma okazję zapoznać się z cyklem produkcji węgla koksowego.

W aplikacji nie zabrakło ciekawostek związanych z kopalniami spółki, a także przydatnych informacji o zagrożeniach czyhających na górników w codziennej pracy.

Aplikacja cieszy się popularnością

Twórcom programu udało się osiągnąć niezwykle realistyczny obraz kopalni dzięki zastosowaniu technologii video 360 stopni. Tym samym użytkownik w trakcie zwiedzania może się rozglądać wokół oraz przemieszczać w przód lub tył na wirtualnej trasie. Spółka rekomenduje korzystanie z gogli VR podczas wycieczki, by jeszcze wzmocnić wrażenia.

Jak się okazało, projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Przedstawiciele JSW poinformowali, że aplikacja odnotowała 28 tys. odsłon, w tym 2,4 tys. z użyciem gogli VR. Dzięki angielskiej wersji językowej aplikacja dotarła do 54 krajów z najodleglejszych zakątków świata. JSW jest pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które prezentuje swój zakład, wykorzystując w takiej skali środowisko informatyczne wytworzone w technologii „wideo 360° VR”.

Co więcej, podczas czerwcowego posiedzenia Komisji ds. Zagrożeń w Zakładach Górniczych omówiono i zarekomendowano aplikację jako narzędzie przydatne studentom uczelni technicznych o profilu górniczym, między innymi Politechniki Śląskiej oraz AGH.