Wino, piwo i... miody. Jastrzębskie Produkty Lokalne stają się hitem

i

Autor: UM Jastrzębie-Zdrój Wino, piwo i... miody. Jastrzębskie Produkty Lokalne stają się hitem

Wino, piwo i... miody. Jastrzębskie Produkty Lokalne stają się hitem

W kategorii miast promujących lokalnych przedsiębiorców Jastrzębie-Zdrój z pewnością może posłużyć jako przykład. Od ubiegłego roku uruchomili program Jastrzębskich Produktów Lokalnych promujących miejscowych producentów i przedsiębiorców. Lista produktów stale się powiększa.

Jastrzębski Produkt Lokalny to budowanie lokalnej marki promującej miasto

O tym, że warto doceniać lokalnych producentów, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Można wręcz powiedzieć, że to oni bardzo często do danej miejscowości przyciągają ludzi z zewnątrz. Jednym z najlepszych tego przykładów są piwa rzemieślnicze, których w ostatnich latach przybyło bardzo wiele w różnych częściach nie tylko Polski, ale i Śląska. Część miast, czy miejscowości, stara się to wykorzystać do promocji innych produktów, czy atrakcji turystycznych. Z tego założenia wyszli w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie od ubiegłego roku działa Jastrzębski Produkt Lokalny. Ma on nie tylko promować to, co już jest, ale pobudzić lokalnych producentów do wspólnych działań promujących miasto. 

Inicjatywa pojawiła się, kiedy opracowywaliśmy plan działań mających wspierać przedsiębiorczość w naszym mieście. Sama lista Jastrzębskich Produktów Lokalnych powstała, aby pokazać, że w Jastrzębiu-Zdroju funkcjonują lokalne firmy, po których produkty warto sięgać, a wybierając je, wspierać naszych przedsiębiorców - wyjaśnia Dominika Glądała, naczelnik Wydział Informacji i Promocji w jastrzębskim magistracie. 

Wino, miody i śpiew - lokalni wytwórcy gośćmi jastrzębskich wydarzeń 

Na początek do programu przystąpiło kilku lokalnych wytwórców. To:

  • Olejarnia Uzdrowisko
  • Browar Jastrzębie S.A.
  • Pasieka Pszczela Hanna i Karol Pniok
  • Winnica Laguna 
  • Spływ kajakowy niezwykle malowniczą rzeką Szotkówką jako lokalna atrakcja turystyczna

Jak widać, katalog producentów, którzy mogą przystąpić do współpracy z miastem, jest bardzo szeroki, a brane są nie tylko produkty wytwórcze, ale również lokalne atrakcje, obiekty czy nawet wydarzenia. 

Warunkiem ubiegania się o zyskanie miana Jastrzębskiego Produktu Lokalnego jest, aby wytwarzane lub oferowane produkty powstawały z wykorzystaniem metod tradycyjnych, w sposób charakterystyczny dla Jastrzębia-Zdroju oraz wyróżniały się w swojej kategorii w odniesieniu do innych wyrobów, usług czy obiektów. Bardzo mile widzianym jest, jeśli produkt nawiązuje do tradycji i dziedzictwa kulturowego Jastrzębia-Zdroju - mówi Dominika Glądała. 

Część producentów, którzy już są na liście Jastrzębskich Produktów Lokalnych, było znanych miastu od lat. Są jednak też tacy producenci, których miasto dopiero poznaje m.in. poprzez ich zgłaszanie się do programu. Każdy z nich teraz bądź w przyszłości będzie mógł liczyć na udział w lokalnych wydarzeniach. Swoje produkty będą mogli zaoferować mieszkańcom m.in. przy okazji Dni Miasta, jarmarków świątecznych, czy też corocznych subregionalnych targów biznesu. Lokalni producenci mogą również liczyć na promocję w mediach społecznościowych. 

Jastrzębski Produkt Lokalny. Jak do niego przystąpić? 

Wszyscy zaineresowani przystąpieniem do listy Jastrzębskich Produktów Lokalnych niezbędne informacje znajdą na stronie www.jastrzebie.pl w zakładce "Strefa biznesu".