Zamiast opłatka - przełamanie się prosforą (chlebem liturgicznym)
Kiedy w Polsce będziemy obchodzić święto Trzech Króli, nasi wschodni sąsiedzi będą przygotowywać się do prawosławnego Bożego Narodzenia, które nastąpi dzień później, czyli 7 stycznia. Święta w obrządku prawosławnym są wyznaczane przez kalendarz juliański i zazwyczaj przypadają 13 dni po świętach w kalendarzu gregoriańskim katolików rzymskich.
W katolickich rodzinach zasiada się do wigilijnego stołu i łamie opłatkiem - symbolem pojednania i przebaczenia - w rodzinach wyznających prawosławie nie ma opłatka tylko prosfora – mała bułeczka do podzielenia się. Prosfora (od greckiego „prosphero" - przynoszę) to chleb liturgiczny używany w kościele wschodnim do konsekracji i komunii.
12 potraw, niektóre podobne do polskich. Dominuje czosnek
Pawosławne gospodynie przygotowują dwanaście potraw, spośród których niektóre są bardzo podobne do polskich (które to z kolei różnią się w zależności od regionu, ale takie podstawowe są na stołach wszędzie). Pojawiają się m.in. kutia - tradycyjne, wschodnie danie, symbolizujące jedność Boga i świata zmarłych, groch i fasola jako symbole życia rodzinnego, barszcz z pampuszkami - drożdżowe, postne bułeczki, kapuśniak, pierogi czy gołąbki.
Prawosławni używają sporo czosnku przygotowując potrawy - czosnek z solą jest jedną z potraw na wigilijnym stole, ale także symbolem zdrowia, siły i oczyszczenia z grzechów.
Wspólne kolędowanie i uroczystości świąteczne w cerkwi
Podobnie do katolickiej, prawosławna wigilia zaczyna się i kończy się modlitwą. Domownicy po kolacji zasiadają do wspólnego kolędowania przy choince, która także u prawosławnych stanowi świąteczny akcent.
W święta wierni prawosławni udają się do cerkwi na świąteczne uroczystości. W zależności od lokalnej tradycji, najczęściej zaczynają się one o północy lub o godz. 2 nad ranem. Zamiast szopki w centralnej części świątyni ustawiona jest ikona prezentująca krzyż i scenę narodzenia Chrystusa.