Topola Tekla w Chudowie

i

Autor: Wikipedia

Turystyka

Wieś jak z bajki ma nawet chatkę w drzewie. Leży w województwie śląskim. Można się w niej zakochać

2025-01-09 10:41

Województwo śląskie skrywa wiele magicznych i baśniowych wręcz miejsc. W powiecie gliwickim położona jest wieś, która idealnie wpasowuje się w ten klimat. Miejscowością tą jest Chudów. Przy ruinach renesansowego zamku mieści się magiczne drzewo, które z powodu swojego całkowicie wypróchniałego pnia przypomina dom jednej z bajkowych postaci.

Z czego słynie wieś Chudów?

Chudów to niewielka wieś leżąca w graniach województwa śląskiego. Miejscowość tę znajdującą się w powiecie gliwickim zamieszkuje blisko 2 tysiące osób (dane GUS z 2022 r.). Chudów, która jest częścią gminy Gierałtowice, znany jest z wielu pięknych zabytków.

Najpiękniejszym z nich jest renesansowy zamek pochodzący z XVI wieku, który został wzniesiony przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic. Obiekt powstał z kamienia i cegły, pierwotnie na planie prostokąta, z dziedzińcem centralnym z krużgankami i studnią. W 2004 roku Zamek w Chudowie przeszedł modernizację. Odbudowano zamkową wieżę, w której mieści się obecnie małe muzeum, prezentujące zabytki z badań archeologicznych obiektu.

Oprócz tego turyści często zaglądają też do spichlerza, który jest dawnym budynkiem gospodarczym należący do zespołu zabytkowego w Chudowie, zbudowany pod koniec XVIII wieku. Budynek w latach 90. XX wieku dach uległ zawaleniu, w wyniku którego zniszczona została cała konstrukcja nośna oraz stropy. Prace modernizacyjne rozpoczęto pod koniec lat 90., wskutek których zrekonstruowano mansardowy dach, a w 2002 r. udało się odtworzyć drewnianą konstrukcję nośną i stropy.

Chatka Kubusia Puchatka mieści się w Chudowie

Jednak na tym nie koniec atrakcji tej niewielkiej wsi. Tuż przy ruinach Zamku w Chudowie rośnie na pierwszy rzut oka zwykła topola kanadyjska. Jednak, gdy podejdzie się bliżej w pniu drzewa można dostrzec tajemnicze drzwi.

Topola Tekla (bo takie imię jej nadano), która prawdopodobnie pochodzi z pierwszej dostawy topól bujnych ze szkółek w Niekłaniu po 1920 r., jest wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, jest najgrubszą topolą kanadyjską w Polsce. Po drugie, pień, którego obwód liczy ponad 750cm, jest całkowicie wypróchniały.

Lokalni działacze postanowili wykorzystać ten fakt i w pustym pniu stworzono "pomieszczenie" na wzór domku Kubusia Puchatka. Topola Tekla jest charakterystycznym elementem krajobrazu, miejscem spotkań i zabaw dzieci. We wnętrzu pnia może pomieścić się aż kilka dorosłych osób.

Warto też wiedzieć, że drzewo to posiada status pomnika przyrody na mocy Decyzji Wojewody Katowickiego od ponad 40. lat. Zobaczcie w galerii zdjęcia "domku Kubusia Puchatka" w Chudowie.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: