Wehikuł czasu w Spodku, czyli wyjątkowy koncert w 30 rocznicę śmierci Ryśka Riedla

i

Autor: Archiwum SE

Muzyka

Wehikuł czasu w Spodku, czyli wyjątkowy koncert w 30 rocznicę śmierci Ryśka Riedla

2024-05-21 21:00

To będzie prawdziwa muzyczna uczta w katowickim Spodku! W trzydziestą rocznicę odejścia Ryśka Riedla, 21 września jego syn Sebastian Riedel (obecny wokalista zespołu Dżem) wystąpi w specjalnym koncercie wraz z zaproszonymi gośćmi. A wśród nich będą m.in. Anita Lipnicka i Józef Skrzek.

Koncert „Rysiek Riedel. Wehikuł Czasu” już 21 września w Spodku

Choć minęło tyle lat odkąd nie ma go już z nami, Rysiek Riedel, legendarny wokalista zespołu Dżem, wspominany jest do dziś.

Kolejna okazja ku temu będzie 21 września w katowickim Spodku, kiedy to z okazji 30 rocznicy jego śmierci Sebastian Riedel wraz z gośćmi zabierze publiczność w muzyczną podróż po największych przebojach śpiewanych przez ojca. Towarzyszyć mu będzie najlepsza orkiestra kameralna w Europie - AUKSO (pod batutą Maestro Marka Mosia).

Utwory wykonają także goście specjalni: Anita Lipnicka zaśpiewa utwór Dżemu pt. „Tylko Ja i Ty”), Maciej Maleńczuk „Niewinni”, Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy kawałek „Autsajder”. Wystąpi także ikona muzycznego Śląska, legendarny multiinstrumentalista związany z formacją SBB - Józef Skrzek.

Na zakończenie koncertu zagra zespół „Dżem” z nowym od niedawna wokalistą na czele - Sebastianem Riedlem. 

Ryszard Riedel i Dżem - legenda polskiego bluesa

Dżem to legenda polskiego bluesa i blues rocka, twórcy niezapomnianych przebojów „Whisky" „Sen o Victorii", „Autsajder" czy „Czerwony jak cegła".  Najpierw zespół muzykował w klubach, na zabawach i potańcówkach.

Wkrótce dołączył do nich wokalista Ryszard Riedel, który później stał się jednym z najbardziej charyzmatycznych frontmanów w historii polskiej muzyki. Tyski zespół zasłynął w latach 80.

W 1985 roku ukazał się debiutancki album studyjny „Cegła", który okazał się strzałem w dziesiątkę. W sumie za życia Ryśka ukazało się dziewięć krążków. Ostatni „Autsajder" w 1993 roku. 

Zespół zyskał rzesze fanów, zagrał setki koncertów. Niestety, z powodu nałogu narkotykowego Rysiek w drugiej połowie lat 80 zaczął się oddalać. Coraz częściej opuszczał koncerty. Zmarł 30 lipca 1994 roku. 

Po tym czasie zespół postanowił kontynuować działalność. W latach 1995-2000 wokalistą był Jacek Dewódzki, w latach 2001-2024 Maciej Balcar. 10 stycznia 2024 zespół poinformował, że nowym wokalistą grupy został Sebastian Riedel, który jednocześnie w miarę możliwości będzie nadal śpiewał w swoim pierwszym zespole Cree.

Wehikuł czasu w Spodku, czyli wyjątkowy koncert w 30 rocznicę śmierci Ryśka Riedla

i

Autor: Spodek Katowice