W minionym tygodniu firma Fortum Polska podpisała umowę z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Zawierciu na dzierżawę terenu w pobliżu ul. Podmiejskiej. To tam, w sąsiedztwie siedziby ZGK, powstanie nowoczesny, w pełni zautomatyzowany zakład do produkcji paliwa z opadów.
Harmonogram inwestycji zakłada uruchomienie zakładu w czwartym kwartale 2023 roku. Pierwsze dostawy paliwa powinny zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.
Paliwo z odpadów zasili elektrociepłownię w Zabrzu
Budowa instalacji do produkcji paliwa z odpadów już się rozpoczęła. Jej wydajność jest szacowana na ok. 100 tys. ton odpadów rocznie. W procesie produkcyjnym wykorzystane zostaną śmieci, które nie nadają się do recyklingu, czyli odpady z tzw. frakcji resztkowej.
Produktem końcowym jest paliwo alternatywne RDF, które później może zostać wykorzystane do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Paliwo z zawierciańskiego zakładu zasili nowoczesną elektrociepłownię w Zabrzu. To właśnie tam powstała jedyna w Polsce instalacja, która ma możliwość współspalania RDF.
Mniejsze koszty gospodarki odpadami i kilkadziesiąt miejsc pracy
Władze Zawiercia upatrują w inwestycji szansy na zniwelowanie kosztów związanych z gospodarką odpadami.
Mamy szansę wspólnie z miastem i Zakładem Gospodarki Komunalnej całkowicie rozwiązać problem rosnących kosztów gospodarki odpadami, ponieważ rozpoczynamy projekt, który da drugie życie odpadom, na które nikt już nie ma alternatywnego pomysłu (...) Paliwo z odpadów daje nam szansę na utrzymanie ciągłości dostaw ciepła dla miast i spowolnienie wzrostu rachunków za ciepło a dodatkowo rozwiązuje problem zagospodarowania frakcji resztkowej odpadów - mówi Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.
Nowa inwestycja oznacza również nowe miejsca pracy. W samym zakładzie pracę ma znaleźć 20 osób. Dodatkowo poszukiwani będą pracownicy, którzy obsłużą potrzeby logistyczne firmy. A to oznacza zatrudnienie kolejnych kilkudziesięciu osób.