Jak wyglądała szychta na grubie? Czym jest pod ziemią durszlak?
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, wprowadziło w obiekcie oprowadzanie w języku śląskim. To gratka dla wszystkich miłośników Śląska i kultury regionu, a także dla przyjezdnych.
„Chcemy się wyróżniać na tle innych, a nas – Ślązaków, na pewno wyróżnia język śląski. To nasze niematerialne dziedzictwo, które chcemy pielęgnować. Dlatego nie wstydzimy się godać i zapraszamy na taką szychtę do tarnogórskich podziemi" - wskazał Zbigniew Pawlak, prezes SMZT na konferencji prasowej dotyczącej zwiedzania kopalni po śląsku.
„Zdarzyły nam się grupy z woj. opolskiego, które pytały, a nie możecie trochę pogodać? I tak to się zaczęło. Zresztą rozprowiomy na co dzień, bo są my ze Śląska. Jedynie musieliśmy przyswoić określenia typowo górnicze" – mówi jedna z przewodniczek Kornelia Wylężek.
W Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach kultywuje się śląskie tradycje
Przypomnijmy, że ze śląskich tradycji wywodzi się m.in. pozdrowienie „Szczęść Boże", którego używali tarnogórscy gwarkowie wydobywający srebro i którego używają przewodnicy, rozpoczynając i kończąc każdą wycieczkę. Typowe śląskie słowa były już wcześniej obowiązkowymi elementami oprowadzania.
Zabytkowa Kopalnia Srebra to unikatowe w skali świata miejsce, gdzie uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Podziwiać można także przyrodę (i to przez cały rok): różne gatunku grzybów, porostów oraz niezwykłe zjawiska przyrodnicze (w tym jedyny w Europie lej krasowy). W plenerze także Mini Srebrny Ekspres czy spacer na wysoką Hałdę Popłuczkową.
Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga to obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W majówkę kopalnia czynna jest dla zwiedzających dłużej
W dniach od 29 kwietnia (sobota) do 3 maja (środa) kopalnię można zwiedzać dłużej. Czynna jest w godzinach od 9 do 16.
Bilety dostępne są tutaj: https://bilety.kopalniasrebra.pl/rezerwacja/termin.html?idl=1&fbclid=IwAR0QFVaEeCd6axdpFXsoeRgEK4L1Qx6yK_inl3U5YbxeNsk2IaIYeDJugEM.
To już kolejna instytucja w regionie, która w ostatnim czasie wprowadziła ofertę oprowadzania po swoim obiekcie po śląsku. Od połowy kwietnia w wersjach dla dzieci i dorosłych dysponuje też Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.