Głównym celem pierwszego z nich jest zwiększenie poziomu integracji społeczno-zawodowej 145 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Celem drugiego jest podtrzymanie i wzmocnienie samodzielności 100 osób 60+, w tym osób z niepełnosprawnościami zarówno poprzez wsparcie, jakie daje Dzienny Dom Pobytu, jak i pomoc sąsiedzką oraz czynności wspomagające wzajemną wewnątrzpokoleniową pomoc w postaci wolontariatu.
– Warto przypomnieć, że pierwszy tego typu dom powstał w naszym mieście kilka lat temu na Zaborzu, a w międzyczasie działalność ukierunkowaną na osoby starsze rozpoczęły też dwa kluby seniora. To dowód na to, jak bardzo ważna jest dla nas ta grupa mieszkańców Zabrza, jej potrzeby, problemy i oczekiwania – stwierdziła podczas uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Cieszy mnie, że w Zabrzu powstało kolejne miejsce, gdzie seniorzy, osoby niepełnosprawne czy zagrożone wykluczeniem społecznym mogą liczyć na konkretne formy wsparcia - dodaje.
Dzienny Dom Pobytu nie powstałby gdyby nie współpraca Forum Organizacji Działających na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Chorych i Ich Rodzin pod nazwą “Razem”, Stowarzyszenia “Most” oraz Miasta Zabrze, które w 2019 r. przekazało na ten cel budynek przy ul. Bytomskiej 24 w Biskupicach. Umożliwiło to realizację działań aktywizujących społecznie i zawodowo na rzecz mieszkańców Zabrza.
Przedmiotem działania CIS jest realizacja zatrudnienia socjalnego oraz reintegracja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. CIS to równocześnie podsumowanie rocznego etapu działań na rzecz społeczności lokalnej Zabrza w dziedzinie aktywizacji społeczno-zawodowej.
– Przed nami kolejne etapy przystosowania i remontu budynku, jednakże to miejsce już od ponad roku żyje społecznością, wsparciem, działaniami aktywizującymi. Współpraca to myśl przewodnia dalszego rozwoju tego miejsca na rzecz mieszkańców naszego miasta – stwierdziła podczas uroczystości Helena Budzanowska reprezentująca Forum Razem.
Źródło; mat. prasowe