W województwie śląskim rośnie liczba chorych na cukrzycę

i

Autor: pixabay W województwie śląskim rośnie liczba chorych na cukrzycę

W województwie śląskim rośnie liczba chorych na cukrzycę. To już 300 tysięcy osób

2021-09-07 14:09

Co dziesięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że choruje na cukrzycę, a co sześć sekund ktoś na nią umiera. Mieszkańcy województwa śląskiego chorują na nią najczęściej w Polsce. Aż 113 osób na 1000 chorych to Ślązacy.

Według raportu NFZ, tylko w 2020 roku na cukrzycę chorowało niemal trzy miliony Polaków, w tym co czwarta osoba powyżej 60. roku życia. Najwięcej zachorowań odnotowuje się na Śląsku, gdzie wykonuje się także najwięcej amputacji w następstwie stopy cukrzycowej.

- Jeżeli przyjmiemy, że 8 procent dorosłej populacji choruje na cukrzycę, to w województwie śląskim gdzie mamy 3,5 miliona mieszkańców mamy około 300 tysięcy chorych na cukrzycę. 30 procent z nich ma powikłania sercowo-naczyniowe, 10 procent powikłania nerkowe - powiedział nam Konsultant Krajowy w dziedzinie diabetologii Krzysztof Strojek.

Szacuje się, że aż 422 miliony osób na całym świecie jest dotkniętych cukrzycą, z czego typ II to najczęściej występująca odmiana.

- Uzależniona jest ona z jednej strony od czynników dziedzicznych, czy genetycznych, a z drugiej strony od tak zwanych czynników środowiskowych. Społeczeństwo nasze tyje w zastraszającym tempie, coraz mniej się rusza. To determinuje rozwój chorób cywilizacyjnych w tym m.in. cukrzycy, ale również nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca oraz szeregu innych chorób - dodaje profesor Krzysztof Strojek.

Aby ograniczyć rozwój cukrzycy niezbędna jest edukacja oraz tworzenie nowoczesnych, kompleksowych oddziałów diabetologicznych. W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otwarto 17- łóżkowy oddział dla chorych na cukrzycę.

Oddział diabetologii, który powstał w ZCO dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia, jest jednym z dwóch w województwie, który ma szanse diagnozować, leczyć i przede wszystkim edukować pacjentów chorujących na cukrzycę. Dzięki bliskości innych oddziałów szpitalnych oraz wykwalifikowanej kadrze, jesteśmy w stanie pomóc chorym na każdy rodzaj cukrzycy – typu I, II, ciążowej oraz inne, specyficzne typy. Oprócz skutecznego leczenia, naszym filarem jest przede wszystkim edukacja pacjenta – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, ordynator Oddziału i Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Diabetologii.

Jak dodaje, zespół ma duże doświadczenie w leczeniu powikłań cukrzycy, w tym stopy cukrzycowej, która nieleczona prowadzi nawet do amputacji kończyny.

Chory powinien pozostawać pod opieką lekarza diabetologa oraz kontrolować poziom cukru za pomocą glukometru lub innych urządzeń. Oprócz przyjmowania leków, najważniejsze jest zaangażowanie pacjenta w sam proces.

Liczne badania potwierdzają, że zmiana stylu życia, wdrożenie zasad zdrowego żywienia oraz regularna aktywność fizyczna to niezwykle istotne narzędzia w walce z cukrzycą.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"