W Tarnowskich Górach odkryto najstarszy piec chlebowy w mieście
Prace modernizacyjne przy ulicy Teofila Królika 20 trwają od dobrych kilku miesięcy. Tarnogórski magistrat pochwalił się postępami prac. Budynek pamięta początki miasta Tarnowskie Góry, jego budowa datowana jest na wiek XVI.
- Widoczna w pełnej okazałości od kilku miesięcy elewacja w części kamienno-ceglana pokazuje wielkość najstarszego budynku. To co jest przykryte tynkami, jest efektem późniejszych przebudów - informuje tarnogórski magistrat.
W trakcie modernizacji w kilku pomieszczeniach odsłonięto pierwotny budulec. Co ciekawe w piwnicy wśród dolomitowych kamieni odkryto srebrzące się w świetle nitki rud! Natomiast na parterze odrestaurowano najstarszy w mieście, pochodzący z prawdopodobnie XIX-wieki piec chlebowy.
- Dzięki wartej 3,6 mln zł rewitalizacji w nowszej części budynku są dziś toalety, na odbudowanych wyższych piętrach stworzono przestrzenie biurowe i użytkowe. W przyszłości budynek posłużyć ma celom okołoturystycznym, kulturalnym i komercyjnym - dodaje magistrat
Mając na myśli cele kulturalne miasto planuje organizować tam bieżące wydarzenia, takie jak np. wystawy tematyczne.
Zobaczcie, jak prezentuje się odnowiony najstarszy budynek w Tarnowskich Górach.
Kiedy budynek przy ul. Królika w Tarnowskich Górach zostanie oddany do użytku?
W środę, 6 listopada odnowiony obiekt przy ul. Królika odebrały służby konserwatorskie. Jednak nadal trwają urzędowe procedury odbiorowe. Do wykonania w najbliższej przyszłości są jeszcze – w najstarszych częściach - podłogi oraz zieleń i najbliższe otoczenie obiektu.
Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem tarnogórskiego magistratu. Ewa Kulisz przekazała, że obecnie nie jest jeszcze znana oficjalna data oddania budynku do użytku.