Pochód Ludzi Ognia w Chorzowie
Kilkaset osób przeszło dziś ze Skweru Rotmistrza Witolda Pileckiego przed figurę św. Floriana przy gmachu dyrekcji Huty Batory w Chorzowie. Okazja ku temu jest wyjątkowa - 4 maja wspominamy św. Floriana – patrona strażaków, kupców, piwowarów i kominiarzy.
Pochód Ludzi Ognia otwierała hutnicza orkiestra dęta, dalej szli przedstawiciele ogniowych zawodów (wśród nich strażacy i hutnicy), miasta, organizacji kulturalnych i społecznych oraz liczni mieszkańcy. Dzielnica Stefana Batorego ozdobiona była hutniczymi pomarańczowo-czarnymi flagami.
- Tradycja hutnicza jest chyba w Batorym najbardziej żywa w regionie - mówi Adam Hajduga z Muzeum Hutnictwa
- W Batorym idziemy w pewnym sensie przez środek huty - obiekty związane z hutą znajdują się po obu stronach głównej ulicy Batorego. Ta specyfika przekłada się na tożsamość. Tradycja hutnicza jest chyba w Batorym najbardziej żywa w regionie - mówił Adam Hajduga z koordynującego wydarzenie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
- To ważne także w kontekście przedednia decyzji Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wpisie obchodów Dnia Hutnika i tradycji hutniczych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa, bo wpisuje się na nią tylko te tradycje, które są żywe. A na liście blisko stu obecnie wpisów nie ma dotąd ani jednego związanego z hutnictwem - dodał. Decyzja Instytutu w tej sprawie ma zapaść w najbliższy wtorek.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie koordynuje prace nad wnioskiem o wpis tradycji hutniczych na krajową listę.
Trwa święto hutnicze Florianfest
Muzeum Hutnictwa postanowiło sięgnąć do zapomnianych tradycji i powrócić do organizowania radosnego, rodzinnego święta hutniczego, zwanego kiedyś Florianfest. Impreza z kilkudziesięcioma atrakcjami trwa.
A wśród nich zwiedzanie placówki, warsztaty, spacery tematyczne, turniej skata, survival hutniczy, hutnicza biesiada oraz spektakl „Wieczorynka - hutnicze love story”.
Pierwsze muzeum w Polsce prezentujące historię hutnictwa żelaza i stali
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewskiej i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali od czasów rewolucji przemysłowej.
W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. od dwóch lat działa nowoczesna placówka, w której prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie oraz o swoim codziennym życiu.