W Rybniku powstanie największy w Polsce blok gazowo-parowy. Tak ma wyglądać

i

Autor: PGE

Inwestycje

W Rybniku powstanie największy w Polsce blok gazowo-parowy. Tak ma wyglądać

W Rybniku powstanie największy w kraju blok gazowo-parowy. PGE informuje, że na przełomie pierwszych kwartałów tego roku powinna otrzymać pozwolenie na jego budowę. Docelowo blok dostarczy energię do prawie 2 mln gospodarstw domowych.

W Rybniku zbudują nowy blok energetyczny

Budowa bloku gazowo-parowego w Rybniku wkracza w decydujący etap. Taki komunikat przekazała Polska Grupa Energetyczna. Obecnie PGE czeka na uzyskanie pozwolenia na realizację tej inwestycji. Spółka spodziewa się, że zgoda zostanie wydana na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku. 

Nowy blok gazowo-parowy to nie tylko nowoczesna technologia, ale przede wszystkim wzmocnienie krajowego bezpieczeństwa energetycznego w dobie transformacji. Zastąpi ona cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik i będzie spełniać rygorystyczne normy środowiskowe, wynikające z konkluzji BAT. Emisje pyłów i tlenków siarki zostaną zredukowane praktycznie do zera, co wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim – przyznaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. 

W toku są zaawansowane prace projektowe i przygotowawcze do budowy. Wydane zostały także wszelkie decyzje środowiskowe, które dają "zielone światło" inwestycji. 

Inwestycja w Rybniku prowadzona jest od początku 2023 roku. W lutym ubiegłego roku podpisana została umowa z konsorcjum, w składzie Polimex Mostostal i Siemens, na budowę bloku o wartości blisko 4 mld zł netto. 

Tak będzie wyglądał blok gazowo-parowy:

Oddanie do eksploatacji nowej jednostki wytwórczej w Rybniku planowane jest w grudniu 2026 roku.

Będzie to największy w Polsce blok gazowo-parowy. Docelowo, jak czytamy, pokryje on zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 2 mln gospodarstw domowych.