O krok bliżej do obwodnicy Kochłowic
Obwodnica Kochłowic ma usprawnić ruch drogowych w dzielnicy. W czwartek 28 listopada poinformowano, że wybrano już wykonawcę dokumentacji projektowej. Ma ona zostać sporządzona w ciągu 30 miesięcy kosztem ponad 700 tys. zł.
- Wybór wykonawcy dokumentacji to ważny moment dla tej inwestycji. Jesteśmy o krok bliżej do realizacji obwodnicy, która od lat jest oczekiwana przez mieszkańców Kochłowic - powiedział prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.
Projektowana obwodnica połączy ul. Górnośląską w rejonie skrzyżowania z ul. Tunkla oraz ul. Radoszowską w rejonie ul. Bałtyckiej. Dokumentacja ma zawierać m.in. projekt budowy ulicy wraz z ciągiem pieszym, rowerowym oraz miejscem do ważenia pojazdów, a także projekty przebudowy skrzyżowań z ul. ks. L. Tunkla, Górnośląską i ul. Radoszowską. Wybrany projektant będzie odpowiedzialny za uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie realizacji prac budowlanych.
Na co zwracają uwagę władze miasta, wykonawca będzie musiał również sporządzić projekt wykonawczy zagospodarowania zielenią.
- Jest to praktyka, którą chcemy stosować przy dużych inwestycjach drogowych. W ten sposób wykonawca realizujący budowę drogi odpowiedzialny będzie także za zagospodarowanie zieleni m.in. na rondach, które powstaną w ramach inwestycji. W opracowanej dokumentacji będą wskazane konkretne gatunki roślin przeznaczonych do nasadzeń wraz ze sposobami ich pielęgnacji - wskazuje prezydent.
Jak zapowiedział prezydent Rudy Śląskiej, podczas przygotowywania dokumentacji projektowej przewidziane są konsultacje społeczne.
Analiza natężenia ruchu w Kochłowicach
W kwietniu br. w Rudzie Śląskiej pod kątem planowanej budowy obwodnicy Kochłowic przeprowadzono badania natężenia ruchu. Pomiary wykonano w 8 punktach znajdujących się na głównych ulicach w centrum dzielnicy.
- Dzięki badaniom ruchu drogowego mogliśmy precyzyjnie określić, jaki wpływ na ruch w Kochłowicach będzie miała budowa obwodnicy. To pozwoli także na optymalne zaprojektowanie przebiegu trasy - podkreślił Jacek Morek, wiceprezydent Rudy Śląskiej.
Analiza ruchu tranzytowego wykazała, że w ciągu doby tranzytem pomiędzy punktami pomiarowymi przejechało ponad 20 tys. pojazdów, spośród których blisko 13 tys. to pojazdy z rejestracją z Rudy Śląskiej, ponad 5 tys. z Katowic, a ponad 1 tys. z Chorzowa lub Świętochłowic.
Najbardziej obciążonym odcinkiem w centrum Kochłowic okazała się ul. Radoszowska między ul. Oświęcimską a ul. Tunkla, gdzie ruch pojazdów jest na poziomie 1 tys. pojazdów na godzinę. Duże natężenie ruchu zaobserwowano również w relacji północ-południe - pomiędzy ulicami Tunkla i Piłsudskiego.
Analiza tegorocznych wyników wykazała, że podobne pomiary zaobserwowano w Kochłowicach już w 2015 roku, kiedy przeprowadzano podobne badania. Dotyczy to również ruchu pojazdów ciężarowych. Tegoroczne pomiary wykazały, że w godzinach szczytu przez centrum dzielnicy przejechało 78 pojazdów ciężarowych lub autobusów, a w 2015 roku było to 74.
- Przede wszystkim na przestrzeni tych lat niezmienny pozostaje rozkład kierunków przepływu pojazdów przez układ ulic w centrum dzielnicy. Także liczba pojazdów, które w godzinach szczytu poruszają się kochłowickimi ulicami, jest podobna - wskazał wiceprezydent Rudy Śląskiej.
Według przeprowadzonych analiz, po oddaniu do użytku obwodnicy Kochłowic, ruch w rejonie ul. Radoszowskiej, ta każe ul. Tunkla, zmniejszy się o ok. 20%. Ruch w całym centrum Kochłowic ma się zmniejszyć o 10%. Budowa obwodnicy będzie też miała wpływ na dociążenie ul. Górnośląskiej, gdzie przewiduje się wzrost liczby poruszających się pojazdów o ok. 250 pojazdów na godzinę.
Obwodnica Kochłowic ma nie tylko zmniejszyć natężenie ruchu w centrum dzielnicy, ale również usprawnić komunikację pomiędzy wyjazdem na węzeł autostradowy a północnymi obszarami dzielnicy Kochłowice oraz Bykowiny.