Elektrownia powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu 2022 r.
- Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA, w tej chwili w budowie mamy cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 140 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW - mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Panele wyprodukują energię dla średniego miasta
Na 37 MW składać ma się 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450Wp każdy. Ich łączna powierzchnia wyniesie 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom piłkarskim. Farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii. Taka ilość energii elektrycznej to roczne zapotrzebowanie na energię 50-tysięcznego miasta.
Istotny jest też efekt ekologiczny, produkcja energii ze słońca to ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton w stosunku do generacji z typowych bloków węglowych.
Trwająca budowa instalacji o mocy około 37 MW to pierwszy etap realizacji inwestycji, która docelowo ma osiągnąć moc około 100 MW. Na realizację pierwszego etapu TAURON otrzymał 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.