Program „Bezpieczne Śródmieście” głównie polega na pracy katowickiej Straży Miejskiej. - W ramach podjętych działań katowiccy strażnicy miejscy towarzyszą policjantom w pieszych patrolach weekendowych, monitorując rejon rynku i takich ulic jak Mariacka, Tylna Mariacka i Dworcowa, czyli pojawiając się tam, gdzie w weekend jest najwięcej osób. Do tych działań włączony został także patrol złożony ze strażnika-przewodnika wraz z psem – informują urzędnicy.
W ciągu roku, od września 2021 r. do września 2022 r. strażnicy miejscy w Katowicach interweniowali ponad 15 tys. razy. W 2021 r. prezydent Katowic podjął decyzję o zwiększeniu liczby etatów w Straży Miejskiej o 29.
Polecany artykuł:
Coraz więcej strażników miejskich w Katowicach
Komendant Straży Miejskiej w Katowicach Paweł Szeląg mówi, że docelowo w jego formacji ma służyć 150 osób. Obecnie zatrudnione są 134 osoby, w 2021 r. było ich 117.
Jednym z głównych zadań katowickich strażników miejskich jest „walka” z nielegalnym parkowaniem. Tylko w jeden tydzień w październiku, strażnicy miejscy odnotowali aż 681 wykroczeń w związku z parkowaniem.
Oprócz większej liczby patroli Straży Miejskiej, Katowice postawiły także na wzmożone działania policyjnych patroli. W 2021 r. Katowice przeznaczyły prawie 250 tys. zł na dodatkowe patrole. Dodatkowo dzięki funduszom z budżetu miasta katowicka komenda zakupiła 7 nowych radiowozów.
Więcej kamer w Katowicach
W Katowicach działa także Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy. - To m.in. system monitoringu wykorzystujący analityki wideo do wykrywania określonych zdarzeń zarejestrowanych przez kamery monitoringu wizyjnego – dodają urzędnicy.
Obecnie Katowice mają 312 kamer. Niedawno nowe kamery zamontowano w śródmieściu. 20 kamer rejestrujących obszar stały pojawiło się między innymi w okolicy ulic:
- Francuska,
- Mariacka,
- Pocztowa,
- Plebiscytowa,
- Staromiejska.
Zamontowano je także na Rynku. W 2021 r. nagrania z monitoringu zarejestrowały 3517 zdarzeń. 339 sprawców uchwyconych na nagraniach zostało ukaranych mandatem. Policja do prowadzonych postępowań wykorzystała nagrania z monitoringu 624 razy.
Często nagrania uzyskane dzięki monitoringowi pozwalają zidentyfikować i zatrzymać sprawców wielu przestępstw i ułatwiają prowadzenie postępowania, stanowiąc dowód, który wykorzystany jest przed sądem. Nie mam wątpliwości, że obecność kamer wpływa też na wzrost bezpieczeństwa. Często interwencje podejmowane są w wyniku zaobserwowania na monitoringu niepokojącej sytuacji, co pozwala na szybką reakcję służb i przywrócenie ładu i porządku – mówi insp. Arkadiusz Konowalski Komendant Miejski Policji w Katowicach.