Budki lęgowe w Dąbrowie Górniczej

i

Autor: UM Dąbrowa Górnicza Budki lęgowe w Dąbrowie Górniczej

W Dąbrowie Górniczej przybyło ptasich mieszkańców. Wszystkie budki lęgowe zawieszone w ubiegłym roku mają już lokatorów

Katarzyna Ziółkowska-Dąbek 2020-06-15 12:23

Ptaki polubiły Dąbrowę Górniczą. W ubiegłym roku na terenach zielonych zamontowano 160 budek lęgowych dla ptactwa. Okazało się, że wszystkie znalazły nowych lokatorów. W mieście można teraz spotkać wiele gatunków ptaków, których wcześniej nie było. Szczegóły na slask.eska.pl.

Muchołówki, wróble, dzięcioły czy sikory to tylko niektóre z gatunków ptasich przyjaciół, które można spotkać na terenach miasta. W ubiegłym roku zamontowano 160 nowych budek lęgowych dla ptaków oraz nietoperzy. Ptasie domki zamocowano m.in. w parku Zielona, na placu Hutnika, w Antoniowie, Błędowie, a także w okolicach jezior Pogoria oraz na miejskich budynkach.

Wszystkie budki, które losowo zostały sprawdzone w parku Zielona są zamieszkane przez okoliczne ptactwo. Z jednej strony świadczy to o tym, że inicjatywa budowania i wieszania budek jest potrzebna, z drugiej strony to sygnał, że w regionie brakuje dziupli – mówi miejski ornitolog Radosław Gwóźdź.

W ubiegłym roku zamontowano także specjalne budki dla jerzyków, naturalnych sprzymierzeńców w walce z kleszczami i komarami. Warto wiedzieć, że jeden mały jerzyk potrafi zjeść 20 tysięcy krwiopijczych owadów. W naszym kraju przebywa tylko przez 4 miesiące w roku, ale podczas swoich „wakacji” potrafi zjeść około 2,5 miliona uciążliwych insektów.

Spacerując terenami zielonymi, szczególnie po parku Zielona, można spotkać wróble, sikory oraz muchołówki. Z kolei w pobliżu zbiorników Pogoria podziwiać można interesujące ptactwo wodne, w tym nurogęsi.

Wszyscy widzimy pozytywne efekty montowania budek lęgowych dla ptaków. Bardzo nas cieszy powrót rzadkich gatunków. Spacerując po ulubionych miejskich parkach i leśnymi ścieżkami możemy spotkać nowe gatunki. Ponadto ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami – mówi wiceprezydent miasta Damian Rutkowski.

W najbliższym czasie planuje się montaż nowych budek lęgowych, w tym dla bardzo rzadkich nurogęsi, które już zagościły na Pogorii, ponadto domków dla owadów oraz poidełek dla ptaków. Będą one rozmieszczone tak, aby zapewnić spokój zwierzętom.

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!
Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków
Rozmawiamy z rekordzistą Guinnessa w trialu rowerowym