Dwa szpitale w Śląskiem stosują nowoczesne soczewki do leczenia zaćmy
Szpitale w Będzinie i Zawierciu stosują nowoczesne soczewki do leczenia zaćmy. Wspomniana soczewka zapewnia większy zakres widzenia w porównaniu ze standardowo wszczepianymi implantami wewnątrzgałkowymi. Pacjenci mogą więc skorzystać z nowej metody leczenia zaćmy bez żadnych dodatkowych opłat, gdyż to wszystko jest realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Większość pacjentów po zabiegu zaćmy trafia po zabiegu do optyka i dobiera nowe szkła i oprawki. Dzisiaj wprowadzamy soczewkę, która pozwala zrezygnować z korekcji wzroku, tylko dlatego, że nasza soczewka jest trzy razy droższa niż soczewka konwencjonalna, stosowana przez wszystkie szpitale. W związku z tym, że nasze szpitale są szpitalami dochodowymi to stać nas na to, żeby włożyć w ofercie mieszkańcom najlepszą soczewkę – mówi, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, dr n. med. Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. Restrukturyzacji PZZOZ i doradca ds. rozwoju w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu.
Dodajmy, że do tej pory, jeśli pacjent chciał dostać lepszą soczewkę, musiał zapłacić za zabieg w prywatnym ośrodku lub wyjechać do Czech i dopłacić za soczewkę. Szpitale w Będzinie i Zawierciu są prawdopodobnie jedynymi placówkami w Polsce, które zdecydowały się na stosowanie nowoczesnych soczewek do leczenia zaćmy.
– Jesteśmy świadomi także, że w związku z wprowadzeniem takiej soczewki, pozwoli to na zwiększenie ilości zabiegów operacyjnych – dodaje dr Jorg.
Na zabieg nie trzeba czekać długo
W obu szpitalach ten rodzaj soczewek jest dostępny jako soczewka pierwszego wyboru. Oznacza to, że może ją otrzymać każdy pacjent zakwalifikowany do zabiegu zaćmy, który nie ma przeciwwskazań medycznych.
– Jesteśmy po pierwszych przeprowadzonych zabiegach. Pacjenci wracający do nas na kontrolę są zachwyceni efektami zabiegu i tym, że faktycznie można w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia uzyskać taki komfort widzenia – podkreśla dr n. med. Adam Kabiesz, kierownik oddziału okulistyki Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie.
Należy nadmienić, że obie placówki oferują krótkie terminy oczekiwania na zabieg. To ok. 6 tygodni.