Sport

Usyk - Fury. Jest nowy niekwestionowany mistrz świata wagi ciężkiej. Walka bokserska zachwyciła

Walka bokserska w Rijadzie o mistrzostwo świata wagi ciężkiej pomiędzy Ołeksandrem Usykiem a Tysonem Fury stała na najwyższym poziomie. Sędziowie niejednogłośnie wskazali, że na punkty wygrał reprezentant Ukrainy i to on został pierwszy raz od 24 lat niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej. Usyk do pasów federacji WBA, WBO, IBF oraz IBO, dodał brakujący WBC, który posiadał Fury.

W Rijadzie doszło do długo zapowiadanej walki bokserskiej, której stawką był tytuł Niekwestionowanego Mistrza Wagi Ciężkiej. Przysługuje on temu bokserowi, który zdobędzie mistrzowskie pasy wszystkich zawodowych federacji bokserskich. Obecnie jest ich pięć WBA, WBO, IBF, IBO i WBC. Na takiego mistrza świat boksu czekał od 24 lat, gdy został nim Lennox Lewis pokonując Evandera Holyfielda. I wreszcie jest nowy mistrz!

Kto jest Niekwestionowanym Mistrzem Wagi Ciężkiej?

Pojedynek bokserski lepiej zaczął Usyk, ale później długo lepiej prezentował się Fury. Ukrainiec inicjatywę ponownie przejął w ósmej rundzie, w której Brytyjczyk zaczął krwawić z nosa.

W dziewiątym starciu Usyk blisko był zakończenia walki przed czasem. Fury był liczony, a chwilę później wybrzmiał gong kończący rundę. Usyk do końca pozostawał aktywniejszy, jednak nie wszyscy sędziowie widzieli go lepszym od rywala. Dwóch punktowało 115:112 i 114:113 na korzyść Ukraińca, a jeden uznał, że 114:113 wygrał Fury.

Blisko 36-letni Fury doznał pierwszej porażki na zawodowym ringu, po 34 zwycięstwach i jednym remisie. Rok starszy Usyk ma na koncie 22 wygrane w 22 walkach.

Zobacz zdjęcia

Kto był obecny na walce bokserskiej w Rijadzie?

Walka o mistrzostwo wagi ciężkiej odbyła się w Rijadzie, gdzie na widowni zasiedli znamienici goście. Byli przedstawiciele dworu Królestwa Arabii Saudyjskiej, nawet słynny piłkarz Cristiano Ronaldo. Bokserskie starcie obserwowali także: piłkarze Neymar, Steven Gerrard, Andrij Szewczenko, aktor Jean-Claude Van Damme oraz liczne grono byłych i obecnych bokserów: Anthony Joshua, Wołodymyr Kłyczko, Roberto Duran, Larry Holmes.

Ołeksandr Usyk po zakończonej walce trafił do szpitala z podejrzeniem złamania szczęki. Ostatecznie jednak pojawił się na konferencji prasowej. Jak na tak ciężką walkę wyglądał zaskakująco dobrze. Był w dobrym nastroju i nawet żartował odpowiadając na pytania dziennikarzy. Podziękował publicznie Bogu i zadedykował zwycięstwo Ukrainie i swojemu nieżyjącemu ojcu.

Kiedy będzie rewanż Usyk - Fury

Kontrakt na walkę zawierał klauzulę automatycznego rewanżu. Wszystko wskazuje na to, że Usyk i Fury ponownie zmierzą się jesienią. Dokładna data pojedynku bokserskiego nie jest jeszcze znana. Agenci mają ją ustalić w ciągu najbliższych tygodni. Prawdopodobnie ponownie odbędzie się w Rijadzie.

QUIZ. Legendy boksu. Nie znać tych pięściarzy to WSTYD!

Pytanie 1 z 10
Kawałek ucha swojemu rywalowi odgryzł...