69. urodziny Planetarium - Śląskiego Parku Nauki
Planetarium Śląskie to największe i najstarsze obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone w 4 grudnia 1955 roku w Chorzowie, w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, który dziś jest znany jako Park Śląski.
W tym roku mija 69. rocznica powstania Planetarium Śląskiego. Z tej okazji zaplanowano wyjątkowy koncert. W środę 4 grudnia o godz. 18 w głównej sali projekcyjnej wystąpi Przemysław Rudź. To jeden z najwybitniejszych polskich twórców muzyki elektronicznej, a także popularyzator nauki i miłośnik nocnego nieba. Ma na koncie niemal 30 albumów i współpracę z takimi artystami jak Józef Skrzek, Mikołaj Hertel, Władysław Komendarek czy Krzysztof Duda.
W swojej twórczości Przemysław Rudź nawiązuje do klasycznej twórczości muzyków z tzw. Szkoły Berlińskiej takich jak Klaus Schulze czy Tangerine Dream wzbogacając ją o elementy harmonii rocka progresywnego - mówi Jarosław Juszkiewicz, rzecznik prasowy Planetarium - Śląskiego Parku Nauki.
Koncert odbędzie się w wyjątkowej oprawie. Będą mu towarzyszyć kosmiczne animacje wyświetlane na sferycznym ekranie przez najnowocześniejszy w Polsce analogowo-cyfrowy system projekcji nieba. Z kolei w przestrzeniach obserwatorium odbędzie się wernisaż wystawy meteorytów z niezwykłej kolekcji Kazimierza Mazurka, który od wielu lat gromadzi i prezentuje okruchy kosmicznej materii trafiające na Ziemię.
Planetarium Śląskie w Chorzowie. Zobacz zdjęcia ikonicznego obserwatorium