W 27 katowickich szkołach średnich wdrożony zostanie system RESQL

i

Autor: UM Katowice Uczniowie szkół średnich w Katowicach incydenty przemocy zgłoszą nauczycielom przez aplikację

Edukacja

Uczniowie szkół średnich w Katowicach incydenty przemocy zgłoszą nauczycielom przez aplikację

2023-04-20 16:44

W 27 katowickich szkołach średnich wdrożony zostanie system RESQL. Dzięki niemu uczniowie będą mogli przez aplikację zgłosić nauczycielom zdarzenia związane z przemocą.

RESQL pomoże w walce z przemocą rówieśniczą?

System RESQL to nowoczesna aplikacja i innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej. Jak informuje katowicki magistrat, zostanie wdrożony w 27 katowickich szkołach średnich. 

Poprzez aplikację uczniowie będą mogli anonimowo zgłosić nauczycielom wszelkie zachowania rówieśników związane z przemocą i uzyskać pomoc. 

- Szkoły powinny być bezpiecznymi przestrzeniami, w których uczniowie mogą czuć się komfortowo. By poziom bezpieczeństwa był jak najwyższy do dyspozycji uczniów i nauczycieli oddajemy kolejne narzędzie, które daje możliwość anonimowego zgłoszenia problemu przemocy rówieśniczej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Na RESQL składa się także zestaw możliwych do wykorzystania interwencji, które za zadanie mają ułatwić pracownikom podejmowanie odpowiednich decyzji i zaplanowanie działań. Szkoła otrzymuje materiały dotyczące reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz scenariusze działań związanych z poszczególnymi sytuacjami przemocy rówieśniczej.

- Do 27 kwietnia w katowickich szkołach prowadzone są warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Obserwujemy, że cieszą się one dużym zainteresowaniem, a biorący w nich udział są bardzo aktywni. Aplikację już wcześniej wdrożyła u siebie Szkoła Podstawowa nr 58 z oddziałami integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach. Dzięki temu wiemy, że ten system świetnie się sprawdza – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Uczeń zgłosi anonimowo, nauczyciel może pomóc

Opracowanie rozwiązań zawartych w aplikacji poprzedzone zostało wywiadami z nauczycielami, uczniami i rodzicami. Następnie podczas warsztatów z nauczycielami, dyrektorami i uczniami testowane były wstępne rozwiązania, wprowadzane poprawki, a pomysły dostosowywane były do oczekiwań użytkowników. 

- RESQL to system, który w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo potrzebny. Bazuje on na bardzo wysokim zasobie merytorycznym. Komunikacja jest zupełnie anonimowa. System nie pobiera żadnych danych osobowych, nawet numeru IEM urządzenia – tłumaczy Marcin Kręgiel, psycholog w X LO i ZSTiO nr 2 w Katowicach.

– Jest tak zaprojektowany, że zgłoszenie nastolatka nie odbywa się impulsywnie. Koordynator ma czas na przeanalizowanie zgłoszenia i zbudowanie komunikacji z anonimową osobą zgłaszającą tak, aby wykluczyć żarty oraz ocenić wiarygodność zgłoszenia. W katowickich szkołach są specjaliści, którzy otrzymują takie zgłoszenia na co dzień i potrafią je obsługiwać, jednak tak jak w większości zjawisk społecznych to, co zgłaszane jest droga oficjalną jest tylko procentem zdarzeń. Anonimowość może ułatwić przekazywanie informacji i interwencję - dodaje psycholog.

RESQl oferuje też materiały do prowadzenia zajęć wychowawczych i profilaktycznych dla wychowawców z młodzieżą, rodzicami dot. przeciwdziałania przemocy, promocji zdrowia psychicznego, budowania relacji. 

Narzędzie, działające też w językach ukraińskim, rosyjskim i angielskim, stworzyli i rozwijają psychologowie z Uniwersytetu SWPS.