Tysiące gwiazd spadną nad Kopcem w Piekarach Śląskich. Zbliża się kosmiczny spektakl

2025-07-16 20:55

Już niedługo na nocnym niebie odbędzie się spektakl, którego nie można przegapić. Mowa oczywiście o Perseidach, czyli jednym z najbardziej widowiskowych i romantycznych zjawisk astronomicznych, jakie można zobaczyć gołym okiem. Gwiezdny spektakl będzie można zobaczyć na piekarskim Kopcu Wyzwolenia.

Sławosz Uznański-Wiśniewski odwiedzi Piekary Śląskie?

i

Autor: UM Piekary Śląskie/Piekarska Noc Spadająych Gwiazd

Spadające Perseidy 2025 - kiedy?

Perseidy można obserwować od połowy lipca aż do końca sierpnia, jednak ich najintensywniejsze pojawianie się przypada na połowę sierpnia. To idealny moment, by zaplanować nocną obserwację pod otwartym niebem. Spektakularne widowisko rozpocznie się w nocy z 11 na 12 sierpnia, a jego kulminacja nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia 2025 roku. Wtedy też będzie można zobaczyć nawet do 100 meteorów na godzinę, co oznacza średnio jeden spadający meteor co minutę.

Najdogodniejszy czas na obserwację przypada po północy. Warto wówczas udać się z dala od świateł miasta – najlepiej na otwartą przestrzeń, taką jak wzgórze, łąka czy skraj lasu. Im ciemniejsze otoczenie, tym więcej meteorów będzie można dostrzec na niebie.

Jubileuszowa rocznica Nocy Spadających Gwiazd w Piekarach Śląskich

W Piekarach Śląskich już od ponad dziesięciu lat na Kopcu Wyzwolenia organizowane jest wspólne oglądanie spadających Perseidów. W tym roku z okazji okrągłej edycji wydarzenia, prezydent Sława Umińska-Kajdan wraz z radną Natalią Ciupińską-Szoską zaprosiły wyjątkowego gościa.

12 sierpnia 2025 roku w Piekarach Śląskich odbędzie się już 10. - jubileuszowa Noc Spadających Gwiazd. Wydarzenie to gromadzące (...) miłośników astronomii, jest organizowane w czasie największego nasilenia roju meteoroidów, by móc podziwiać ten piękny, kosmiczny spektakl. (...) Pana obecność byłaby dla nas jako organizatorów, a także wszystkich mieszkańców, zaszczytem i wyróżnieniem, a dla wielu - zwłaszcza młodych - uczestników tej imprezy inspirującym i motywującym do rozwoju osobistego doświadczeniem - czytamy w treści pisma zaadresowanego do Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20.00. Oprócz samego kosmicznego spektaklu odbędą się też prelekcje naukowe, wystawy astrofotografików, zespołów tanecznych i wiele innych atrakcji. Jak co roku nie zabraknie też strefy gastronomicznej.

Więcej szczegółów zostanie ujawnionych wkrótce. Zobaczcie zdjęcia z ubiegłych edycji w galerii.

Śląsk Radio ESKA Google News