TKB i około 4 tys. wykonawców. Będą zespoły z polski i z zagranicy, czekają nas festiwale
Beskidy i okolice już niebawem będą jeszcze bardziej rozśpiewane i roztańczone, niż zwykle - po góralsku, z przytupem, ale nie tylko. Od 29 lipca do 6 sierpnia odbędzie się 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej, podczas którego zaprezentuje się około 4 tys. wykonawców, w tym 77 zespołów polskich, kilkanaście grup zagranicznych oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów.
Wśród polskich zespołów wystąpią m.in. Lachy Sądeckie i Limanowskie oraz liczne grupy reprezentujące folklor Górali Żywieckich, Śląskich i Podhalańskich, ale też Górali Nadpopradzkich, Orawskich, Czadeckich, Zagórzańskich, Bukowińskich, Babiogórskich czy Ochotnickich.
– Z okazji 60.TKB odwiedzą nas oczywiście zespoły zagraniczne. Będą nasi najbliżsi sąsiedzi z Czech i Słowacji, grupy z Węgier, Słowenii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Rumunii, a także artyści z nieco bardziej odległych krajów takich jak: Turcja, Palestyna, Maroku, Meksyk, Chile czy Indie – mówi Magdalena Koim, dyrektorka programowo-artystyczna TKB.
Przybywajcie do Wisły, Szczyrku, do Żywca i do innych roztańczonych, beskidzkich miejscowości
Koncerty będą odbywać się na głównych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Ponadto kapele i grupy śpiewacze wystąpią na rynkach, placach oraz na imprezach stowarzyszonych z festiwalem, czyli na 45. Wawrzyńcowych Hudach w Ujsołach, 76. Gorolskim Święcie w Jabłonkowie i 28. Festynie Istebniańskim.
TKB to również miejsce dla muzyki inspirowanej kulturą ludową. Dlatego też 30 lipca w Wiśle, odbędzie się koncert Muzyka Świata, z udziałem takich gwiazd jak: Twinkle Brothers & Trebunie-Tutki, Zazula oraz Tekla Klebetnica. Z kolei Oświęcim zaprasza na koncert Folkowe Klimaty (5 sierpnia).
Potańcówki ludowe, kiermasze rękodzieła - przygotowano mnóstwo wydarzeń towarzyszących
W programie są dwa konkursy: 54. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu i 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle. Laureatów MSF poznamy 5 sierpnia w wiślańskim amfiteatrze, natomiast najlepsi spośród uczestników festiwalu górali zaprezentują się 6 sierpnia w amfiteatrze „Pod Grojcem” w Żywcu.
W każdej miejscowości przygotowano szereg wydarzeń towarzyszących, między innymi potańcówki ludowe, kiermasze sztuki ludowej, pokazy rękodzieła i wyrobów owczych, targi, wystawy, warsztaty czy animacje dla najmłodszych.
Wstęp na wszystkie koncerty (poza tymi w Jabłonkowie) TKB jest bezpłatny.
Szczegóły tutaj:
Tydzień Kultury Beskidzkiej - strona wydarzenia