Tychy na archiwalnych zdjęciach. Niespokojne lata 80.
Miejska historia Tychów zaczęła się 1949 roku, gdy opracowany został plan regionalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W ramach planu wytypowano miejsca, gdzie mogłyby powstać całkiem nowe miasta. Władzom zależało, żeby odciążyć centralną, silnie zurbanizowaną i zanieczyszczoną część aglomeracji. Ale nie tylko o praktyczność chodziło. Tychy miały służyć jako propagandowy wzór idealnego socjalistycznego miasta, podobnie jak Nowa Huta, budowana wówczas pod Krakowem.
Zielonym światłem dla górnośląskiej inwestycji była uchwała Prezydium Rządu z 4 października 1950 roku. Niecałe trzy miesiące później Tychy uzyskały prawa miejskie i stały się jednym, wielkim placem budowy. Do lat 80. ubiegłego wieku powstało już większość tyskich osiedli.
Dekada ta w Polsce upłynęła pod znakiem rosnących niepokojów społecznych, protestów robotniczych i walki o wolność. W 1981 roku wprowadzono stan wojenny, władze komunistyczne internowały działaczy "Solidarności", a ZOMO brutalnie pacyfikowało strajki w stoczniach i kopalniach.
W tych trudnych czasach ludzie starali się cieszyć najmniejszymi rzeczami. Na archiwalnych zdjęciach Tychów możecie zobaczyć mieszkańców korzystających z Wesołego Miasteczka, bawiących się podczas osiedlowego festynu i rywalizujących w konkursie przy pomocy legendarnego "Malucha".
Tychy na starych zdjęciach. Późne lata 80. ubiegłego wieku