Nabór wniosków będzie się odbywał w trybie konkursowym. Chętni muszą się pośpieszyć, bo w przypadku dużej ilości wniosków decydująca będzie kolejność zgłoszeń. Na program przeznaczono ponad 5,5 miliona złotych.
Dofinansowanie może uzyskać każdy mieszkaniec, który spełni jednocześnie dwa warunki: Po pierwsze, posiada i zlikwiduje kocioł węglowy klasy 3 według normy PN-EN 303- 5:2012 lub bezklasowy oraz zastąpi go jednym z niskoemisyjnych źródeł ciepła np. przyłączeniem budynku do sieci ciepłowniczej, kotłem gazowym lub kotłem na biomasę. Po drugie, posiada budynek spełniający zasadę minimalnego standardu efektywności energetycznej.
W ramach projektu wymianie podlegają jedynie kotły na paliwa stałe, nie będą kwalifikowane inwestycje w budynkach, w których likwidowany będzie inny rodzaj źródła ogrzewania.- Maksymalna wysokość grantu to od 60 do 80 proc. wartości inwestycji. To oznacza, że dofinansowanie może wynieść od 9 do 10,5 tysiąca złotych – mówi Ewa Grudniok z UM Tychy
Żeby ubiegać się o dotację należy złożyć wniosek o przyznanie grantu, a także odpowiednie załączniki, które znajdują się na: www.niskaemisja.pl/link/wniosektychy
Każdy chętny może złożyć jeden wniosek, dotyczący jednego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Wniosek można złożyć w wersji elektronicznej, za pomocą specjalnie udostępnionego wzoru wniosku lub w wersji papierowej, w Biurze Obsługi Klienta.
Wnioski będą przyjmowane do 28 maja.
Wymagany termin realizacji wszystkich zadań to 30 czerwca 2023 roku.