19 dni przeciwko krzywdzeniu dzieci i młodzieży - Tychy rozpoczynają kampanię społeczną, która ma na celu uwrażliwienie mieszkańców na problem przemocy w rodzinie. Żyjemy w takim świecie, gdzie jest bardzo dużo stresu i każdy z nas czasami ma bardzo dużo na głowie. Czasami ten nasz stres i emocje tak nami zamanipulują, że dochodzi do tych sytuacji przemocy. Czasami niechcący coś powiemy, druga osoba odpowie i już zaraz pojawia się przemoc fizyczna - jakieś rzucanie telefonami, rzucanie o ścianę - mówi Anna Bierońska, z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tychach.
W 2021 roku aż 114 tyszan zgłosiło się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej z prośbą o pomoc, ponieważ doświadczyło przemocy we własnym domu. Najgorsza przemoc to przemoc w tzw. "dobrych domach". Wtedy nikt za dużo o niej nie wie, bo to nie wychodzi na zewnątrz. My nie do końca wiemy co się w takich domach dzieje. Wtedy pojawia się w najczęściej pokrzywdzonych kobietach taki lęk: co pomyślą sąsiedzi, co pomyślą koleżanki, rodzina? Ale tutaj nie ma czego się wstydzić. Wstydzić powinna się osoba, która stosuje przemoc, a nie która tej przemocy w rodzinie doświadcza - dodaje Anna Bierońska.
Z prośbą o pomoc psychologiczną czy socjalną do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tychach można się zgłosić cały czas, działa on 24 godziny na dobę. W placówce prowadzone będą również warsztaty i grupy wsparcia. W ramach akcji "19 dni przeciwko krzywdzeniu dzieci i młodzieży" przez pierwszą połowę listopada napis TYCHY przy al. Niepodległości oraz „Żyrafa” w Parku Miejskim będą podświetlone na pomarańczowo, a na kilkunastu przystankach pojawią się plakaty promujące kampanię.