Tych faktów o Barbórce nie znasz. Nawet najstarsi górnicy mogą mieć problem z odpowiedziami QUIZ

i

Autor: Archiwum Eska.pl Tych faktów o Barbórce nie znasz. Nawet najstarsi górnicy mogą mieć problem z odpowiedziami QUIZ

Rozrywka

Tych faktów o Barbórce nie znasz. Nawet najstarsi górnicy mogą mieć problem z odpowiedziami QUIZ

2024-12-03 18:03

Barbórka, to tradycyjne święto górnicze, które obchodzone jest w Polsce 4 grudnia. To święto, w czasie którego doceniani są wszyscy pracownicy branży górniczej. Nie bez przyczyny mówi się o niej jako o Święcie Górników. O samym święcie Barbary istnieje wiele ciekawostek, których mogą nie znać nawet najstarsi górnicy. Sprawdź, czy rozwiążesz nasz test.

Górniczy Quiz na Barbórkę. Dasz radę go rozwiązać?

Barbórka to jedno z najpiękniejszych świąt w Polsce, a zarazem jedna z najważniejszych tradycji, zwłaszcza w województwie śląskim. Jednak to nie tylko święto górników, choć w świadomości społeczeństwa utarło się, że to właśnie w tej branży głównie obchodzi się święto Barbary. Bo, jak mówi śląskie przysłowie, „Barbara święta o górnikach pamięta”. Ale nie tylko o nich. Barbórkę obchodzą też strażacy, hutnicy, marynarze, rybacy, minerzy, saperzy, kamieniarze czy żołnierze. 

Do świętej Barbry zwracają się również kowale, murarze czy producenci ogni sztucznych, wszystko ze względu na pracę z ogniem. Co ciekawe, powiązani z nią są również więźniowie, strażnicy więzienni czy... architekci. Dlaczego? Wiąże się to z legendą o świętej Barbarze, która została osadzenia w niewoli. Stąd symboliczna staje się twierdza i wieża, a co za tym idzie, architektura czy zakłady karne. 

Święto Barbórki przechodziło swój złoty okres - jeśli tak to można ująć, w czasie PRL. Wtedy to górnicy byli wykorzystywani do celów propagandowych i byli przedstawiani społeczeństwu jako bohaterowie, przodownicy pracy. Dzięki temu mogli liczyć nawet na specjalne traktowanie. Przykładowo, mogli się zaopatrywać w tak zwanym sklepie górniczym, który był z reguły lepiej wyposażony, niż normalne sklepy. Dzięki temu górnicy mogli np. pozyskiwać niedostępny w żadnym innym miejscu sprzęt elektroniczny. 

Dzisiaj zawód górnika ze względu na transformację nie ma już tak dużego znaczenia, choć nadal jest bardzo ceniony i szanowany przez społeczeństwo. Samych górników jest o wiele mniej, niż jeszcze 15 lat temu, ale też na Śląsku funkcjonowało zdecydowanie więcej kopalń. W wielu miastach już ich nie ma, a w niektórych pozostały pojedyncze sztuki, jak w Bytomiu, Rydułtowach, Katowicach, Mysłowicach czy w Knurowie.

Same tradycje Barbórkowe i zwyczaje z nią związane mają bogatą historię i obfitują w wiele ciekawostek. W poniższym QUIZie znajdziecie kilka z nich. Ostrzegamy - ten QUIZ mogą nie rozwiązać nawet najstarsi górnicy. 

Co ty wiesz o Barbórce? Na tym QUIZie polegną nawet górnicy

Tych faktów o Barbórce nie znasz. Nawet górnicy będą mieli problem z rozwiązaniem QUIZu
Pytanie 1 z 12
Na początek coś prostego. Kto uchodzi za patrona górników?