Trzęsienie ziemi
Katowice, Tychy, Mikołów, Dąbrowa Górnicza - to m.in. w tych miastach odczuwalny był wstrząs spowodowany trzęsieniem ziemi na Słowacji.
Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 9 października. Jak podają słowackie media, epicentrum znajdowało się na północ od miasta Vranov nad Topľou. Wstrząsy odczuli mieszkańcy wschodniej i środkowej części kraju.
Osoby mieszkające na wyższych piętrach czuły kołysanie budynków, a ze ścian spadały obrazy - informuje portal aktuality.sk.
Jak podaje volcanodiscovery.com, była godzina 20.23, a trzęsienie ziemi wystąpiło na głębokości 10.0 km. Magnituda (liczbowa miara wielkości trzęsienia) wyniosła 4.9.
Przyczyna trzęsienia ziemi na Słowacji
W przypadku trzęsienia ziemi na Słowacji mieliśmy do czynienia z gwałtownie uwalnianą energią związaną z ruchami tektonicznymi.
Powszechnie stosuje się kilka kryteriów podziału trzęsień ziemi. Ze względu na przyczynę wywołującą je trzęsienia ziemi dzieli się na:
- • tektoniczne (inaczej: dyslokacyjne) – związane z ruchami płyt tektonicznych, mogą występować jednak w dużej odległości od stref granicznych kier litosfery; stanowią około 90% wszystkich zjawisk sejsmicznych występujących na Ziemi;
- • wulkaniczne – związane z gwałtownymi erupcjami wulkanów lub zapadaniem się stropów opróżnianych komór magmowych czy zapadaniem kalder; stanowią ok. 7% wszystkich zjawisk sejsmicznych występujących na Ziemi;
- • zapadowe (zapadliskowe) – związane z obszarami krasowymi, na których dochodzi do zawalania się stropów jaskiń lub innych próżni w podłożu; są to zjawiska lokalne, najczęściej słabo odczuwalne; stanowią ok. 2% ogółu trzęsień ziemi;
- • antropogeniczne – związane z działalnością człowieka w litosferze (np. tąpnięcia górnicze, naruszenie równowagi sił w skałach na skutek napełnienia tamy); na obszarach gęsto zabudowanych mogą spowodować znaczące szkody materialne, jednak w większości przypadków okazują się niegroźne.