Przed nami jeszcze dziewięć spektakli, na które składają się najbardziej znaczące inscenizacje dramatu polskiego i obcego, w wykonaniu najlepszych zespołów teatralnych z całej Polski, imprezy towarzyszące – w tym dyskusje z twórcami spektakli czy czytanie dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych.
Dzisiaj, o godz. 18.00, Teatr PWST w Krakowie (filia we Wrocławiu) zaprezentuje nam sztukę pt. „Kallas” w reżyserii Nikoli Czernieckiej i Weroniki Kozakowskiej. Natomiast o godz. 19.30 Teatr Nowy w Zabrzu zaprosi nas na spektakl inspirowany książką Pawła Czado pt. „Chopcy z Roosevelta”.
Artyści z Ukrainy
W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Dramaturgii Współczesnej publiczność będzie miała okazję zobaczyć także dwie sztuki, które zaprezentują artyści z Ukrainy. W najbliższy piątek o godz. 19.00 na scenie Teatru Nowego w Zabrzu wystawiony zostanie spektakl „5.00 UA”, który opiera się na przeżyciach wojennych twórczyń i ich osobistych opowieściach związanych z wojną w Ukrainie.
Na zakończenie Festiwalu, 23 października, poetycki i niezwykle wzruszający spektakl pt. „Wierzę”, ukazujący „duchowość” w czasach wojny, przedstawi Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny w Równem.
Warto przypomnieć, że to wyjątkowe od ponad dwudziestu lat organizuje Miasto Zabrze oraz Teatr Nowy. To okazja do obejrzenia znakomitych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami.
To wyjątkowe wydarzenie, jakim niewątpliwie jest Festiwal Dramaturgii Współczesnej, ukazuje jeden z ważniejszych nurtów współczesnego teatru – nurt ukierunkowany na realizację i interpretację dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym i in.
W tym roku do udziału w festiwalu organizatorzy zaprosili teatry m.in. z: Łodzi, Legnicy, Szczecina, Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Równem (Ukraina) oraz Wrocławia.
Oprócz spektakli festiwalowych odbędzie się również szereg imprez towarzyszących, m.in. „Smykom rzeczywistość przedstawiona” – czyli prezentacje dramatów współczesnych przeznaczonych dla młodszego odbiorcy, w wykonaniu zabrzańskich grup teatralnych, dyskusje z twórcami przedstawień, czytania współczesnych dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych.
XXI Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” potrwa do 23 października. Tego dnia ogłoszony zostanie też werdykt jury.
Pełen repertuar i bilety dostępne są na stronie: www.teatrzabrze.pl/festiwal-2022