61. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa
W piątkowe popołudnie wystartowała konferencja bezpieczeństwa w Monachium. To międzynarodowe spotkanie szefów państw, rządów i organizacji międzynarodowych, ministrów, członków parlamentu, wysokich rangą przedstawicieli sił zbrojnych, nauki, społeczeństwa obywatelskiego, biznesu i mediów. Wydarzenie jest organizowane co roku w lutym w monachijskim hotelu Bayerischer Hof. To największa konferencja tego typu na świecie.
W tegorocznej, 61. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wezmą udział przywódcy blisko 60 krajów. Na liście gości znaleźli się między innymi:
- wiceprezydent USA J. D. Vance
- sekretarz stanu USA Marco Rubio
- prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
- prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier
- ustępujący kanclerz Niemiec Olaf Scholz
- minister obrony Niemiec Boris Pistorius
- sekretarz generalny NATO Mark Rutte
- przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
- wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Kaja Kallas
- Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Konferencja rozpoczęła się w piątek 14 lutego i potrwa do niedzieli 16 lutego.
![Śląsk Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-VzFJ-YuMP-VJHq_slask-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Ważą się losy wojny w Ukrainie
Jednym z kluczowych tematów konferencji będzie wojna w Ukrainie oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie. Uczestnicy będą też dyskutować na temat bezpieczeństwa klimatycznego, porządku międzynarodowego i roli Europy w świecie.
Okazję do bezpośrednich rozmów będą mieli prezydent Wołodymyr Zełenski i wiceprezydent USA J. D. Vance. Tuż przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa prezydent USA Donald Trump odbył rozmowy telefoniczne z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, a następnie z prezydentem Zełenskim. Trump ogłosił, że uzgodnił z Putinem natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji pokojowych.
Polecany artykuł: