Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.
Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 roku, w trakcie przedsięwzięcia promowana jest rodzina i związane z nią wartości – macierzyństwo, ojcostwo, wychowanie młodego pokolenia, przekaz tradycji i wiary.
– W tym roku wprawdzie epidemia koronawirusa uniemożliwia spotkania w szerszym gronie, jednak paradoksalnie mamy więcej czasu dla siebie, naszych bliskich i rodziny. Stwarza to wiele możliwości promowania tego, co w życiu człowieka jest najważniejsze – miłości i radości czerpanej z życia rodzinnego i jego lokalnej historii. Dlatego, aby wzmocnić rodzinne wspólnoty, podkreślić, że właśnie w rodzinie możemy się wzajemnie wspierać, udzielać sobie pomocy i pokonywać problemy, nie rezygnujemy z organizacji Metropolitalnego Święta Rodziny – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Tegoroczne świętowanie potrwa do 12 czerwca, kiedy to w Piekarach Śląskich zorganizowany zostanie III Bieg Trzeźwości im. księdza Bronisława Gawrona (Stadion MOSIR – Las Dioblina).
Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (30 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów.
Decyzje o realizacji ww. wydarzeń będą podejmowane przez poszczególnych organizatorów w zależności od sytuacji epidemicznej i obowiązujących wytycznych.
Szczegółowe informacje dotyczące 14. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl
Artykuł sponsorowany