Tragedia w Bieruniu. W zbiorniku wodnym Łysina utonął młody mężczyzna

2025-07-07 6:30

Do ogromnej tragedii doszło w upalną niedzielę, 6 lipca. W Zalewie Łysina pod wodą zniknął 20-letni mężczyzna. Na miejsce wezwano służby. Niestety ciało młodego mężczyzny zostało odnalezione kilka godzin godzin po zgłoszeniu.

Utonięcie Łysina

i

Autor: Śląska Policja

Młody mężczyzna utonął w zbiorniku Łysina w Bieruniu

W niedzielę, 6 lipca w wielu miejscowościach województwa śląskiego temperatury przekroczyły 30 stopni Celsjusza. W związku z tym wiele kąpielisk było oblężonych przez mieszkańców chcących się ochłodzić. Tak też było na terenie kąpieliska Łysina w Bieruniu. Zbiornik odwiedziło wiele młodych osób.

Po godzinie 18.00 topiącego się mężczyznę zauważyli plażowicze. 20-latek przebywał poza wyznaczoną strefa. O zdarzeniu poinformowano ratownika. Niestety mężczyzny nie odnaleziono.

Na miejsce wezwano specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego w Bytomia. Do poszukiwań 20 -latka użyto sonaru.

Około godziny 21:00 płetwonurkowie z Państwowej Straży Pożarnej wyłowili jego ciało - poinformowała policja.

Bieruńscy śledczy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach wyjaśniają przyczyn i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Apel o rozwagę nad wodą

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku o tragedię nie trudno. Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior.

  • Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych
  • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych
  • Gdy wodzimy z dziećmi do wody zabezpieczamy je w specjalne rękawki bądź kamizelki
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy odrazy do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  • Nie skaczmy „na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w trakcie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
  • Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
  • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Sprawdź, czy znasz najważniejsze zasady pomocy innym
Pytanie 1 z 10
Co jako pierwsze powiniśmy zrobić jak zobaczymy kogoś poszkodowanego?
Śląsk Radio ESKA Google News