Tradycyjnie, czyli jak? Wielkanoc na Śląsku w chorzowskim skansenie

i

Autor: Skansen w Chorzowie

Wydarzenia

Tradycyjnie, czyli jak? Wielkanoc na Śląsku w chorzowskim skansenie. Zobacz PROGRAM

2024-03-07 9:47

Warsztaty tworzenia palm, zdobienia jajek, poszukiwanie zajączka, dawne zabawy oraz jarmark z gastronomią i rzemiosłem - to wszystko już 24 marca w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Wielkanoc na Śląsku w Chorzowie już 24 marca 

Takiego wydarzenia związanego ze zbliżającymi się świętami nie można przegapić. Chorzowski skansen przygotowuje „Wielkanoc na Śląsku" - dowiemy się, jakie zwyczaje i obrzędy towarzyszyły dawnej Wielkanocy.

24 marca na uczestników czekać będą warsztaty tworzenia palm, zdobienia jajek, poszukiwanie zajączka, dawne zabawy oraz jarmark z gastronomią i rzemiosłem. Imprezie towarzyszyć będzie także pochód prowadzony przez Dygającą Kapelę.

Szukanie zajączka i warsztaty wykonywania palm

Imprezę otworzy tradycyjne szukanie zajączka przez najmłodszym gości skansenu. Na terenie ekspozycji zostaną ukryte figurki, które dzieci muszą zebrać by wymienić je na drobne nagrody. Nie zabraknie także konkurencji ruchowych – wybraliśmy dla Was slalom z jakiem na łyżce oraz kulanie jaja, które jest jedną z najstarszych zabaw wielkanocnych na Śląsku" - zachęcają organizatorzy. 

Zabawy te przygotują edukatorzy na łące między karczmą a zagrodą sołtysa.

Prowadzone będą rodzinne warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Na uczestników czekały będą materiały – zielone gałązki, bibuła i wstążki, z których będzie można wykonać symbol niedzieli palmowej. Palmy wykonane przez gości skansenu wezmą udział w konkursie z nagrodami gdzie oceniana będzie zarówno estetyka jak i własna inwencja oraz kreatywność" - czytamy dalej w komunikacie prasowym.

Quiz. Jak dobrze znasz śląskie potrawy wielkanocne?
Pytanie 1 z 12
Czego na stole nie mogło zabraknąć na Śląsku podczas Wielkiego Piątku?

Korowód, występy i regionalne przysmaki

Goście Wielkanocy na Śląsku udadzą się także w procesji z Jezuskiem Palmowym na mszę świętą z poświęceniem palm i wody. Po nabożeństwie odbędzie się korowód po skansenie, w trakcie którego będą odtwarzane zwyczaje związane z Niedzielą Palmową oraz Wielkim Tygodniem. Posłuchamy opowieści o dawnych wierzeniach i rytuałach towarzyszących mieszkańcom dawnej wsi w święta.

Korowód dotrze pod scenę, na której rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną przygotowaną przez uczestników imprezy oraz zagra Dygająca Kapela z repertuarem pieści wielkopostnych i wielkanocnych oraz przyśpiewek na powitanie wiosny.

Nie zabraknie tradycyjnego zdobienia jajek. Najstarszym sposobem ich dekoracji jest metoda batikowa polegającą na nakładaniu wosku i farbowaniu. I właśnie takiej metody będzie można spróbować, biorąc udział w warsztatach. Z kolei w spichlerzu z Wojkowic z pomocą opiekunów będzie można stworzyć własną palmę lub ozdobę świąteczną.

A dla smakoszy panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Przyszowic i Rajczy oraz Koła Gospodyń Miejskich ze Stolarzowic przygotują pyszne, regionalne potrawy. Swoje stoiska będą również mieli twórcy ludowi i rękodzielnicy. 

Szczegółowy program wydarzenia:

  • 12.00 – rozpoczęcie imprezy /warsztaty wykonywania plam wielkanocnych (namiot na łące koło Sołtysa)
  • 13.25 – Marek Szołtysek – procesja z Jezuskiem
  • 13.40 – przejście z procesja i palmami do kościoła
  • 14.00 – msza św. z poświęceniem palm oraz wody
  • 14.50 – wymarsz barwną procesją z palmami  – przejście do chałupy z Bykowiny – zatykanie plam przy drzwiach – omówienie zwyczaju, przejście do chałupy z Bruśka, zatykanie palm przejście do chałupy z Łazów, zatykanie krzyżyków przy stodole – omówienie zwyczaju, przejście na pole za spichlerzem z Wojkowic, zatykanie krzyżyków w polu, lanie pola wodą święconą  – omówienie zwyczaju, przejście pod Bujaków (rozpalone palenisko, balia z woda i krzyż) – omówienie zwyczaju
  • 16.00 – wyniki na najpiękniejszą palmę
  • 16.15 – występ „Dygającej Kapeli” – pieśni wielkopostne.

A ponadto:

  • Chałupa Sołtysa – Koło Gospodyń Miejskich ze Stolarzowic
  • Chałupa ze Strzemieszyc – Koło Gospodyń Wiejskich z Rajczy
  • Spichlerz z Wojkowic – warsztaty palm wielkanocnych i ozdob wielkanocnych
  • Chałupa ze Zborowskiego – zdobienia jajek metodą batiku, warsztaty świąteczne dla najmłodszych
  • Łąka przy chałupie Sołtysa – zabawa z jajkami
  • Namiot na łące przy chałupie Sołtysa – wykonywanie palm wielkanocnych na konkurs

Bilety w cenach 20 zł normalny, 12 zł ulgowy, dostępne są w kasie lub online.

Wielkanoc na Śląsku w chorzowskim skansenie 2024

i

Autor: Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie