Najpiękniejsze jeziora na Śląsku
Województwo śląskie poza gęstą miejską zabudową posiada również malownicze obszary, które swoim urokiem potrafią zachwycić nie tylko Ślązaków. National Geographic zwróciło uwagę na najpiękniejsze jeziora i wyróżniło TOP 5 najciekawszych akwenów znajdujących się na Śląsku.
Zobaczcie w naszej galerii TOP 5 najbardziej malowniczych śląskich jezior.
Jezioro Paprocańskie
Jezioro Paprocańskie znajduje się w Tychach. Jest to sztuczny zbiornik utworzony w 1870 roku w dawnym wyrobisku Huty Paprocany. Jego powierzchnia to 132 ha, a głębokość sięga od 1,5 do 3,5 m. Znajdziemy tam piękną piaszczystą plażę ze strzeżonym kąpieliskiem, pomost spacerowy, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz liczne trasy piesze i rowerowe. Nie zabrakło również punktów gastronomicznych. Sezonowo nad jeziorem organizowane są imprezy i wydarzenia, a m.in. koncerty oraz zawody wędkarskie.
Jezioro Pławniowickie
Jezioro Pławniowickie postało w pierwszej połowie lat 70 XX po zalaniu kopalni piasku podsadzkowego. Ma powierzchnie 250 ha i głębokość do ok. 16-18 m. Jezioro dzieli się na dwie części, a przy tej górnej znajdującej się przy wsi Niewiesze, znajdują się strzeżona plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego i gastronomia. Naokoło jeziora znajdziemy liczne ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i domki letniskowe.
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie znajduje się w Goczałkowicach-Zdroju i jest to największy zbiornik wodny w województwie śląskim. Jego powierzchnia to 3200 ha, a jego średnia głębokość wynosi zaledwie 5,5 m. Zostało utworzone w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych Wisły 2980-metrowa zaporą, która jest chętnie odwiedzana przez spacerowiczów. Jest to też miejsce idealne dla ornitologów, bowiem jego okolica jest siedliskiem dla ponad 250 gatunków ptaków, w tym 113 gatunków lęgowych. Główna funkcja akwenu jest zaopatrywanie mieszkańców Śląska w wodę pitną.
Jezioro Chechło-Nakło
Jezioro Chechło-Nakło znajduje się na pograniczu Świerklańca i Nakła Śląskiego. Zbiornik powstał w latach 70 XX w. przez zalanie wyrobiska kopalni piasku. Jest popularnym miejscem letniego wypoczynku wśród okolicznych mieszkańców. Powierzchnia zbiornika to 90,3 ha i jest głęboki na 3,5 m. Przy jeziorze znajduje się plaża ze strzeżonym kąpieliskiem na terenie pola namiotowego oraz liczne ośrodki wypoczynkowe i kwatery. Odwiedzający mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego z kajakami i rowerkami wodnymi oraz z lokali gastronomicznych.
Jezioro Żywieckie
Malownicze Jezioro Żywieckie znajduje się wśród szczytów Beskidu Śląskiego. Powstało w latach 60 XX w., poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły, której dolina przegrodzona została zaporą. Akwen ma 1000 ha powierzchni i aż 6,25 km długości. Jest to popularne miejsce odwiedzane często przez żeglarzy, windsurferów i miłośników narciarstwa wodnego. Wokół jeziora znajdują się pola namiotowe, ośrodki wypoczynkowe i liczne punkty gastronomiczne.