Ciekawostki

TOP 5 najpiękniejszych śląskich jezior. Zostały docenione w rankingu National Geographic

2024-08-16 22:37

Każdy wie, że w Polsce znajduje się wiele pięknych jezior, których odwiedzenie jest idealnym pomysłem na weekend lub letni odpoczynek. Nie wszyscy są jednak świadomi, jakie perełki ukryły się na Śląsku. National Geographic doceniło śląskie jeziora i wyróżniło pięć z nich. Sprawdź, które jeziora w województwie śląskich są najpiękniejsze.

Najpiękniejsze jeziora na Śląsku

Województwo śląskie poza gęstą miejską zabudową posiada również malownicze obszary, które swoim urokiem potrafią zachwycić nie tylko Ślązaków. National Geographic zwróciło uwagę na najpiękniejsze jeziora i wyróżniło TOP 5 najciekawszych akwenów znajdujących się na Śląsku.

Zobaczcie w naszej galerii TOP 5 najbardziej malowniczych śląskich jezior.

Jezioro Paprocańskie

Jezioro Paprocańskie znajduje się w Tychach. Jest to sztuczny zbiornik utworzony w 1870 roku w dawnym wyrobisku Huty Paprocany. Jego powierzchnia to 132 ha, a głębokość sięga od 1,5 do 3,5 m. Znajdziemy tam piękną piaszczystą plażę ze strzeżonym kąpieliskiem, pomost spacerowy, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz liczne trasy piesze i rowerowe. Nie zabrakło również punktów gastronomicznych. Sezonowo nad jeziorem organizowane są imprezy i wydarzenia, a m.in. koncerty oraz zawody wędkarskie.

Jezioro Pławniowickie

Jezioro Pławniowickie postało w pierwszej połowie lat 70 XX po zalaniu kopalni piasku podsadzkowego. Ma powierzchnie 250 ha i głębokość do ok. 16-18 m. Jezioro dzieli się na dwie części, a przy tej górnej znajdującej się przy wsi Niewiesze, znajdują się strzeżona plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego i gastronomia. Naokoło jeziora znajdziemy liczne ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i domki letniskowe.

Jezioro Goczałkowickie

Jezioro Goczałkowickie znajduje się w Goczałkowicach-Zdroju i jest to największy zbiornik wodny w województwie śląskim. Jego powierzchnia to 3200 ha, a jego średnia głębokość wynosi zaledwie 5,5 m. Zostało utworzone w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych Wisły 2980-metrowa zaporą, która jest chętnie odwiedzana przez spacerowiczów. Jest to też miejsce idealne dla ornitologów, bowiem jego okolica jest siedliskiem dla ponad 250 gatunków ptaków, w tym 113 gatunków lęgowych. Główna funkcja akwenu jest zaopatrywanie mieszkańców Śląska w wodę pitną.

Jezioro Chechło-Nakło

Jezioro Chechło-Nakło znajduje się na pograniczu Świerklańca i Nakła Śląskiego. Zbiornik powstał w latach 70 XX w. przez zalanie wyrobiska kopalni piasku. Jest popularnym miejscem letniego wypoczynku wśród okolicznych mieszkańców. Powierzchnia zbiornika to 90,3 ha i jest głęboki na 3,5 m. Przy jeziorze znajduje się plaża ze strzeżonym kąpieliskiem na terenie pola namiotowego oraz liczne ośrodki wypoczynkowe i kwatery. Odwiedzający mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego z kajakami i rowerkami wodnymi oraz z lokali gastronomicznych.

Jezioro Żywieckie

Malownicze Jezioro Żywieckie znajduje się wśród szczytów Beskidu Śląskiego. Powstało w latach 60 XX w., poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły, której dolina przegrodzona została zaporą. Akwen ma 1000 ha powierzchni i aż 6,25 km długości. Jest to popularne miejsce odwiedzane często przez żeglarzy, windsurferów i miłośników narciarstwa wodnego. Wokół jeziora znajdują się pola namiotowe, ośrodki wypoczynkowe i liczne punkty gastronomiczne.