Walentynki po bieruńsku
Nie ma drugiego miasta w Polsce, które tak hucznie świętuje Walentynki jak śląski Bieruń. Choć jakby się nad tym głębiej zastanowić, nie ma w tym nic dziwnego.
To właśnie tutaj znajdziemy jedyne w kraju sanktuarium św. Walentego. "Walencinek" – bo tak pieszczotliwie nazywają kościół mieszkańcy – to cel pielgrzymek zakochanych od setek lat. To równocześnie jedna z najstarszych drewnianych świątyń na Śląsku. Pochodzi z XVII wieku i przeżył kilka pożarów, na szczęście za każdym razem udało się go odbudować. Od 1961 roku posiada relikwie św. Walentego, a w 2025 roku została podniesiona do godności sanktuarium św. Walentego. Ponadto znajduje się na liście zabytków województwa śląskiego i należy do Szlaku Architektury Drewnianej.
Co więcej, w 2003 roku święty Walenty został ustanowiony patronem miasta Bierunia. Z tej okazji nieopodal świątyni wzniesiono pomnik patrona. Dlatego też Walentynki są w tym mieście obchodzone niezwykle hucznie. Parafia i urząd organizują własne wydarzenia, które współgrają ze sobą, tworząc jedno wielkie święto miłości.
Zobacz zdjęcia z obchodów Walentynek w Bieruniu w 2024 roku
Parafialne obchody Walentynek w Bieruniu
Zacznijmy od parafialnego odpustu ku czci św. Walentego. Każdego roku świętowanie zaczyna się 13 lutego od uroczystej mszy świętej wieczornej w kościele Św. Bartłomieja Apostoła. Zgodnie z tradycją nabożeństwu przewodzi biskup. Następnie sprzed kościoła rusza pochód w kierunku pomnika św. Walentego. Towarzyszy mu górnicza orkiestra dęta. Po dotarciu do celu oficjalne delegacje składają kwiaty pod pomnikiem. Uroczystość wieńczy nabożeństwo w Sanktuarium Św. Walentego, które słynie z tego, że wierni okrążają ołtarz na kolanach.
O północy (13/14 lutego) w Sanktuarium św. Walentego organizowana jest uroczysta pasterka strażacka. Tradycja ta ma swoje źródło w pożarach, które dotknęły świątynię w latach 70. XX wieku. Na szczęście za każdym razem strażakom-ochotnikom udało się uratować kościół przed totalnym zniszczeniem. Pasterka jest więc ukłonem w ich stronę. Na tą mszę do Bierunia zjeżdżając się druhowie z całej Polski. Zwykle jest ich tyle, że z kościoła wynoszone są ławki, by wszyscy mogli się pomieścić w środku na stojąco.
14 lutego – niezależnie od dnia tygodnia – odbywa się odpust ku czci św. Walentego. Wydarzenie każdorazowo przyciąga tłumy turystów i pielgrzymów z całej Polski. Wierni biorą udział w tradycyjnych mszach św. odpustowych. Uroczystej sumie zawsze przewodniczy biskup.
Warto dodać, że to jeden z największych odpustów w regionie. Stragany ciągną się od Sanktuarium aż po rynek. Nie inaczej będzie w tym roku. Wśród wystawców znajdzie się stoisko Bierunia, gdzie znajdziemy balony w kształcie serca, walentynkową ramkę do robienia zdjęć, bieruńskie całuski, walentynkowe kartki z życzeniami po śląsku napisanymi przez mieszkańców Bierunia, walentynkową loterię, bieruńskie gadżety i inne walentynkowe niespodzianki.
![Śląsk Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-VzFJ-YuMP-VJHq_slask-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Miejskie obchody Walentynek w Bieruniu
A jak Walentynki obchodzi miasto? W tym roku Bieruński Ośrodek Kultury zaprasza mieszkańców na walentynkowy koncert piosenki francuskiej. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 9 lutego o godz. 18 w Domu Kultury GAMA.
W tym roku z okazji walentynek, przeniesiemy się w najbardziej romantyczne miejsce na ziemi - do Paryża! Poczujmy miłość w powietrzu, delektując się klasykami francuskiej muzyki w wykonaniu utalentowanych artystów: Joanny Możdżan (śpiew ukulele, Ewy Zug (fortepian), Remigiusza Bonka (akordeon), Jędrzeja Łaciaka (gitara basowa) oraz Bartłomieja Plewki (instrumenty perkusyjne). Podczas Walentynkowego Koncertu Piosenki Francuskiej, usłyszymy największe francuskie przeboje, m.in. Édith Piaf, Charlotte Gainsbourg, Dalidy, Zaz, Lary Fabien i innych – zachęca Magdalena Kutynia, Naczelnik Wydziału Promocjii Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Bierunia.
Drugim walentynkowym wydarzeniem będzie malowanie kamyczków z grupą Kamyczki. To nowa inicjatywa, która ma urozmaicić i wzbogacić obchody święta patrona miasta. Akcja odbędzie się w sobotę, 8 lutego w godzinach 11-14 w Domu Kultury REMIZA. W programie przewidziano konkursy z nagrodami dla najmłodszych.
Wstęp jest bezpłatny. Dzieci mogą wziąć udział w wydarzeniu tylko pod opieką dorosłych. Prowiant we własnym zakresie (organizatorzy zapewniają tylko wodę). Organizatorzy zapewniają 100 miejsc siedzących przy stołach.
– W razie większej liczby osób decyduje zasada „kto pierwszy ten lepszy”, aczkolwiek nikogo nie będziemy wypraszać. Zapewniamy materiały (kamyczki oraz markery), jednak ich ilość jest ograniczona. Osoby znające zabawę proszone są o zabranie swoich przyborów do malowania – dodają.
Dodatkowe atrakcje w Bieruniu
Jedną z najciekawszych atrakcji, które można zobaczyć w Bieruniu jest bożonarodzeniowa szopka. To najdłużej działająca stajenka w całej Polsce, można ją podziwiać do 15 lutego.
Ma to związek właśnie z pielgrzymami i turystami przybywającymi do Bierunia na odpust. Jest wówczas okazja, by zobaczyć jeszcze ruchomą szopkę, która uchodzi za jedną z najbardziej wyjątkowych w województwie śląskim i jedną z najczęściej odwiedzanych – mówi Magdalena Kutynia.
Ponadto Muzeum Miejskie w Bieruniu zaprasza mieszkańców na projekcję filmu pod tytułem "STAROBIERUŃSKO BETLYJKA. Historia ruchomej stajenki w Bieruniu Starym", w którym wystąpili bieruńscy twórcy szopki. Seans odbędzie się w niedzielę, 16 lutego o godz. 18 w kinoteatrze Jutrzenka.