Bytom. Kamienica przy ul. Piłsudskiego 44 wyremontowana. Zachwyca zdobny, secesyjny styl

i

Autor: UM Bytom

Inwestycje

Prawdziwe cudo architektury! Kamienica przy ul. Piłsudskiego 44 w Bytomiu odrestaurowana

2023-09-21 10:07

Secesyjna kamienica przy ul. Piłsudskiego 44 w Bytomiu była jedną z najbardziej zniszczonych perełek architektury w mieście. Dziś wygląda pięknie! Zobaczcie sami!

Kamienica przy ul. Piłsudskiego 44 w Bytomiu to architektoniczna perła. Teraz już odrestaurowana

Trwa rewitalizacja bytomskiego Śródmieścia, w ramach której odrestaurowywane są przepiękne kamienice, jak ta znajdująca się przy ul. Piłsudskiego 44 z początku XX wieku, kiedy to wiodącym stylem w sztuce była secesja. 

Właśnie dobiegły końca prace remontowe. Zaizolowane zostały fundamenty, wymieniono stropy oraz dach, zdemontowano też wszystkie zabytkowe elementy do renowacji, jak: drzwi, okna, ramy, okładziny czy listwy ozdobne, odnowiono elementy metaloplastyczne. Niebawem zagospodarowany będzie teren wokół wejścia do kamienicy.

Wcześniej kamienica była jednym z bardziej zniszczonych obiektów wśród wszystkich remontowanych przy ul. Piłsudskiego, m.in. ze względu na położenie w najniższym punkcie i częste zalania deszczem. 

Secesyjne, wielobarwne zdobienia, nacisk na detale wykończeniowe. I niespodzianka...

Zaokrąglone okna, zdobienia z glazury, mozaiki m.in. na balustradach - oto co wyróżnia kamienicę. Jest jednak coś jeszcze - to dobudowana lukarna - element architektoniczny umieszczony w dachu, przeznaczony przede wszystkim do doświetlania poddasza. 

Ta dobudówka w formie przeskalowanej lukarny, w latach 30. XX wieku prawdopodobnie służyła jako artystyczne atelier. Także została odnowiona zgodnie z dokumentacją projektową i stanowi świadectwo przedwojennych przekształceń architektonicznych kamienicy w ciągu jej użytkowania - mówi Dominika Kściuczyk, Miejska Konserwator Zabytków.

Niezwykłe odkrycie na sklepieniu sieni. Prośba o opinię konserwatora zabytków

I ciekawostka. Podczas remontu na sklepieniu sieni odkryte zostały polichromie - wielobarwne ozdoby malarskie. 

- Po oględzinach odsłoniętych fragmentów malowideł, zwróciliśmy się do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie rekomendacji dotyczących konserwacji zdobień wraz z rekonstrukcją w miejscach ubytków dekoracji malarskiej - mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

Łącznie w projekcie rewitalizacji Śródmieścia remontowanych jest siedem kamienic i 70 mieszkań. Koszt to ponad 19,3 mln zł. 

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/