Szklana Huta - najmniejsza bezludna wieś

i

Autor: Wikipedia Najmniejsza wieś w województwie śląskim jest bezludna.

Statystyki

To najmniejsze wsie na śląsku. Mają piękną duszę, ale mieszkańców brak. Prawdziwa samotnia

Najmniejsze wsie w województwie śląskim mają zaledwie kilkoro mieszkańców. Można w nich zamieszkać nawet od razu w pięknej okolicy, niemal bez sąsiadów. Opuszczone wsie powoli wymierają. Jedna jest bezludna. Wszyscy się z niej wyprowadzili i została opuszczona. Sprawdź, gdzie znajdują się wsie z najmniejszą liczbą ludzi w województwie śląskim.

Najmniejsze wsie do zamieszkania

Najnowsze dane statystyczne GUS potwierdzają, że aż 13 wsi w województwie śląskim nie ma nawet 30 stałych mieszkańców. Liczebność wsi systematycznie się zmniejsza. Starsi mieszkańcy umierają, a młodsi wyjeżdżają do miast. A to dziwne, bo to piękne miejsca, ciche i spokojne. Sprawdziliśmy, że w niektórych miejscowościach można zamieszkać, choćby za chwilę. Są to pięknie położone zakątki, otoczone lasami i polami.

W całym województwie śląskim mamy dwa przypadki, gdy wsie zostały całkowicie opuszczone.

Pierwszy przypadek to Kamień nad Odrą w powiecie wodzisławskim - systematycznie zalewana przez Odrę w czasie wielkich powodzi. To na jej terenie powstał gigantyczny polder przeciwpowodziowy. Wieś została zlikwidowana niejako przymusowo i na jej terenie dzisiaj znajdują się jedynie bagniska i jeziora poprzecinane groblami, na których wyznaczono ścieżki przyrodnicze. Tej wsi nie zaliczamy więc do naturalnie opuszczonych.

Najmniejsze wsie w województwie śląskim

Zobacz listę w galerii zdjęciowej

Najmniejsza wieś jest bezludna

Naturalnie wyludnioną i opuszczoną jest natomiast Szklana Huta w powiecie lublinieckim. Miejscowość położona jest na terenie Parku Krajobrazowego "Lasy nad Górną Liswartą", na jej terenie znajduje się rozłożysty, pomnikowy buk zwyczajny, natomiast kilkaset metrów za nią Rezerwat przyrody Rajchowa Góra. Na zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat widać jeszcze gajówkę. Dzisiaj nie ma po niej śladu. Pozostały jedynie ule.